tethering

W niektórych sytuacjach dostęp do Internetu na laptopie lub tablecie jest niezbędny. Jeśli nie ma w pobliżu żadnej sieci Wi-Fi a sam nie masz pakietu transmisji danych to zawsze możesz skorzystać z alternatywnej opcji jaką daje Ci tethering. Do tego celu potrzebny jest Ci jednak smartfon z pakietem transmisji danych.

Tethering, czyli co?

Ten fachowy termin odnosi się do metody podłączania komputera lub innego urządzenia tego rodzaju do Internetu z wykorzystaniem telefonu komórkowego lub smartfona. Tego typu połączenie może być bezprzewodowe (Bluetooth lub Wi-Fi) albo przewodowe, np. przy użyciu USB. Zmiana ustawień smartfona powoduje, że staje się on modemem lub routerem. W efekcie, urządzenie, które znajduje się w jego zasięgu może skorzystać z jego pakietu transmisji danych.

Jak włączyć tethering w Androidzie?

Jeśli jesteś posiadaczem smartfona z systemem Android w wersji minimum 2.1 to znaczy, że jesteś w znakomitej sytuacji, bo możesz włączyć funkcję tetheringu niezwykle łatwo. Do tego celu wystarczy tylko wejście w „Ustawienia”, a następnie wybranie opcji „Więcej sieci” lub „Sieci bezprzewodowe” (w zależności od wersji systemu nazwy mogą być również inne). Stąd kierujesz się do zakładki „Tethering i punkt dostępu”.

W nowy oknie pojawią się trzy możliwości: udostępnienie w formie Wi-Fi, przez USB oraz w formie Bluetooth. Dostępność poszczególnych opcji udostępniania zależy zarówno od Twojego oprogramowania jak i sprzętu. Może się więc zdarzyć tak, że do Twojej dyspozycji będzie np. tylko udostępnianie w formie Wi-Fi.

W tym przypadku wskazane jest skonfigurowanie zabezpieczeń, bo tylko w ten sposób będziesz w stanie ograniczyć dostęp do transmisji danych tylko do wybranego urządzenia (użytkownika). W zaawansowanych ustawieniach swojego smartfona znajdziesz opcję wyboru hasła, metody zabezpieczenia, a także nadasz nazwę swojemu telefonicznemu routerowi. Dzięki tym danym posiadacz nowego urządzenia będzie mógł wykorzystać Twój hot spot WiFi.

Uwierzytelnianie za pomocą hasła będzie potrzebna również przy opcji Bluetooth. W przypadku połączenia USB, ustawianie zabezpieczeń nie jest potrzebne, bo do połączenia może dojść tylko z jednym urządzeniem za pomocą kabla.

Przydatny patent

Funkcja tetheringu to świetne rozwiązanie jeśli w pobliżu ktoś potrzebuje szybkiego dostępu do Internetu lub sam go potrzebujesz by sprawdzić pocztę, wysłać przelew lub kupić bilet.. Sam tethering nic Cię nie kosztuje, a jedyny wydatek to gigabajty transmisji danych.

Praktyczna pomoc w sytuacjach awaryjnych? Dokładnie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *