Jak w laptopie wyczyścić klawiaturę?

Każda klawiatura wymaga czyszczenia sporadycznego. Wiele osób jednak nie ma pojęcia jak oczyścić klawiaturę w laptopie czy też, na co przy tym procesie uważać?

 

Możesz czyścić na sucho

Jeśli klawisze w klawiaturze lepią się nam do palców, a sama przestrzeń pomiędzy nimi jest pełna różnych drobinek oraz zakurzona, to znak, że na pewno przeoczyliśmy momenty właściwy na czyszczenie klawiatury oraz że podejmujemy to działanie za rzadko. Klawiaturę w laptopie przecierać warto na sucho z bardzo dużą częstotliwością. Możemy to robić na przykład za każdym razem, gdy zajmujemy się sprzątaniem biurka. Na pewno praca na czystym urządzeniu jest o wiele przyjemniejsza. Klawiaturę także warto czyścić, przynajmniej pobieżnie. Jednak nie rzadziej, a niżeli raz na tydzień. Szczególnie w przypadku laptopa, którego użytkujemy dosyć intensywnie oraz w przypadku laptopa, który jest rzadko zamykany. Na odsłoniętej oraz otwartej klawiaturze bardzo szybko osiada kurz, jak i także różnego rodzaju drobinki. Jeśli chodzi o gruntowne czyszczenie klawiatury, to możemy je wykonywać rzadziej. Może to być nawet okres raz na kilka tygodni czy też miesięcy, albo wtedy, gdy ją bardzo czymś ubrudzimy.

 

Bakterie oraz kurz

Brudna klawiatura w komputerze stacjonarnym, jak i także w laptopie, to siedlisko bakterii oraz kurzu. Resztki jedzenia, naskórek, pyłki, a nawet minimalne ilości kremu, którym smarujemy dłonie to świetna pożywka dla bakterii oraz roztoczy. Klawiaturę utrzymywać warto w czystości i nie tylko z uwagi na kwestie higieniczne oraz zdrowotne, ale także ze względu na samą estetykę miejsca pracy oraz nasze dobre samopoczucie.

 

Jak czyścić regularnie klawiaturę w laptopie?

Całkiem inaczej wygląda czyszczenie klawiatury w komputerze przenośnym, gdy ją utrzymujemy w dobrym stanie oraz regularnie sprzątamy, a inaczej gdy czymś ją oblaliśmy czy też nie czyściliśmy od dobrych kilku miesięcy. Warto zapoznać się z kilkoma sprawdzonymi technikami, które okażą się przy porządkach regularnych bardzo pomocne.

Pierwszą techniką jest przecieranie klawiatury całkiem na sucho przy pomocy szmatki z mikrofibry. Jest to wręcz doskonały sposób na usuwanie kurzu. Jeśli nasza klawiatura nie jest zabrudzona jedzeniem czy też rozlaną colą, a się jedynie zakurzyła, to możemy ją przetrzeć na sucho. Warto to robić przy okazji gdy sprzątamy na biurku. Dobrą alternatywą dla szmatki z mikrofibry są miotełki do kurzu, które wybierają jednak częściowo tylko kurz, a częściowo go wymiatają na zewnątrz.

 

Użyj mokrej szmatki

Kolejnym sposobem jest przecieranie klawiatury na mokro. Można w tym celu użyć odciśniętej mocno szmatki albo nawilżanych szmatek do urządzeń elektronicznych. Chodzi o nic innego jak o to, aby tkanina nie ociekała wodą, ale była delikatnie zwilżona, co pozwoli nie tylko na usunięcie kurzu, ale także całkiem innego typu zabrudzenia z otoczenia klawiszy oraz samej powierzchni klawiszy.

Ostatnią techniką jest zastosowanie sprężonego powietrza. Sprężone powietrze wydmuchuje świetnie drobinki ze szczelin, jak i także zakamarków w klawiaturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *