chmura internetowa

W dobie Internetu co chwilę pojawiają się nowe technologie, jeśli nie jesteś z nimi na bieżąco, z pewnością niektóre nazwy mogą Ci zwyczajnie nic nie mówić. Na pewno słyszałeś kiedyś o magicznej chmurze, która pomieści Twoje dane, jednak co dalej? Spokojnie, w tym artykule wyjaśnię Ci wszystko, a także rozwieje Twoje wątpliwości.

Co to jest chmura internetowa i na czym polega?

Chmura internetowa to rodzaj usługi, która polega na przechowywaniu danych na serwerze Twojego usługodawcy. Działa na podobnej zasadzie do np. dysk na komputerze. Zapisujesz na niej filmiki, zdjęcia z wakacji czy z urodzin, ale także i oprogramowanie, bazę danych i wiele innych.

Największym jej plusem jest jednak wirtualność. Laptop może się rozładować np. w pociągu, a dysk przenośny z pewnością nie raz zostawisz w domu i będziesz po niego wracał. Przy chmurze taki problem nie występuje.

Dostęp do chmury masz absolutnie w każdym miejscu, w którym możesz połączyć się z internetem. Wystarczy jedynie zalogować się do niej i gotowe. Wszystkie Twoje pliki są pod ręką. Jest to bardzo wygodna opcja nie tylko dla tych co pracują online lub w branży kreatywnej,

Przyda się zapewne dla zwykłego człowieka, który od czasu do czasu pstryknie kilka fotek na wyjeździe, a niekoniecznie chce z nich od razu tworzyć książkowy album dla całej rodziny. Chmura internetowa świetnie sprawdzi się także np. podczas podróży czy wyjazdu.

Dostęp do plików masz zawsze pod ręką.  Co jednak z bezpieczeństwem? Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób. W końcu dane to nie tylko śmieszny filmik z kotem, ale także prywatne zdjęcia czy pliki np. firmowe. Czy więc hakerzy mają dostęp do tych plików?

Wpadka Dropboxa, a bezpieczeństwo chmury internetowej

Dropbox swego czasu natrafił na pewien duży problem. Użytkownicy tego oprogramowania otworzyli aplikację, a ich oczom ukazały się usunięte zdjęcia sprzed prawie 7 lat. Firma wielokrotnie podkreślała, iż nie ma możliwości, aby przywrócić usunięte pliki i klienci muszą się pogodzić z ich stratą.

Jak więc wróciły one po tak długim czasie? Niestety Dropbox odrzucił wszelakie oskarżenia i uparcie tłumaczył, że taka sytuacja nie miała miejsca, a klienci najpewniej w nieprawidłowy sposób usunęli dane, a następnie je przywrócili.

Ta wpadka dała wielu osobom do myślenia, nic w tym jednak dziwnego. Z każdej strony zapewne zostajesz ostrzegany, że “w sieci nic nie ginie”, jak więc zabezpieczyć swoje dane? Najlepiej zrobić to za pomocą szyfrowania. Wszelakie zdjęcia, pliki, teksty czy filmiki możesz zaszyfrować, zanim umieścisz je w chmurze. Istnieje wiele programów, dzięki którym zrobisz to w zaledwie kilka sekund. Przykładem takiego narzędzia może być np. specfile.pl.

Multiclouds, czyli połączenie wielu chmur w jedną

Niestety chmury zazwyczaj nie są darmowe. Oczywiście istnieją wersję próbne lub te z ograniczeniami, które pozwolą Ci przechowywać np. 20 GB plików. Dla jednej osoby będzie do wystarczająca ilość, a dla drugiej absolutnie za mała.

Możesz oczywiście otworzyć kilka lub nawet kilkanaście kont i rozdzielić pliki pomiędzy chmurami, jednak sprawisz sobie tym wiele kłopotu. Coraz więcej firm postanawia więc wybrać strategię multicloud.

Multicloud to nic innego jak połączenie wielu chmur w jedną, co z jednej strony ułatwi korzystanie, choć z drugiej niesie za sobą także ryzyko. Największą wadą takiego rozwiązania może być opóźnienie podczas awarii.

Mimo to wiele osób korzysta z tej strategii. Ma ona bowiem wiele zalet. Przede wszystkim, choć chmura ma jedno główne zadanie, jej funkcje oraz zabezpieczenia różnią się w zależności od dostawcy. Niewłaściwy dobór może nieść za sobą sporo kosztów, przy usłudze multiclouds ten problem nie występuje.

Dobrze przygotowana strategia nie tylko zoptymalizuję koszty utrzymania i korzystania, ale także wszelakie koszty migracji, w obie strony.

A Ty gdzie przechowujesz swoje cenne dane? Jeśli znasz jakieś ciekawe “miejsca” w sieci podziel się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *