Mozilla Firefox to jedna z najbardziej popularnych przeglądarek, która swoich fanów ma na całym świecie. Nic w tym dziwnego, jest prosta w użyciu i przyjemna dla oka. W połowie marca firma ogłosiła, iż zamierza usunąć protokół FTP z przeglądarki. Co to oznacza dla użytkownika? Jaki będzie miało to wpływ na serfowanie po internecie? Co miało wpływ na taką decyzję?
Protokół FTP – co to jest?
Warto zacząć od najważniejszego, czyli od samego protokołu FTP. Jest to skrót od File Transfer Protocol, czyli protokół transferu plików. Za jego pomocą możliwa jest komunikacja typu klient-serwer.
Na protokół FTP z pewnością natkną się osoby, które postanowią stworzyć własną stronę internetową lub zwyczajnie będą chcieli na niej wprowadzić jakieś zmiany. Dzięki FTP możliwe jest przesyłanie plików na serwer, a następnie pobieranie z ich z serwera poprzez internet.
Tłumacząc w bardzo prosty sposób, najłatwiej przedstawić to na przykładzie: chcesz przesłać duży plik lub kilka czy nawet kilkadziesiąt zdjęć znajomemu, czy na własną stronę internetową? Z pomocą przyjdzie Ci FTP. FTP to klient, który pozwoli na przesłanie czy ściąganie dużych plików z sieci. Jak usunięcie protokołu wpłynie na zwykłego użytkownika?
Co oznacza usunięcie przez Firefox protokołu FTP?
Firefox nie będzie dalej wspierał protokołu FTP. Co to jednak oznacza? W przyszłości już po całkowitym wycofaniu, użytkownicy nie będą mogli pobierać plików przy pomocy tego protokołu, a także przeglądać zawartości folderów, które zawierają w sobie obsługiwane przez FTP pliki.
Nie oznacza to jednak końca internetu. Choć początkowo ten pomysł spotkał się z dużą krytyką, była ona w dużej mierze bezpodstawna. Protokół FTP zostanie zamieniony na technologię HTTPS.
Czy zwykły Kowalski odczuje w jakiś sposób tę zmianę? Zapewne nie. Zdecydowana większość osób korzysta, już na ten moment z technologi HTTP/HTTPS. Procent osób, które nadal bazują na protokole FTP, jest naprawdę niewielki.
Jeśli korzystasz z sieci, aby zasięgnąć informacji na dany temat, oglądasz filmiki, słuchasz muzyki i przeglądasz media społecznościowe, najpewniej nawet nie zauważysz, że coś jest “nie tak”.
Co jest powodem takiej decyzji?
Dlaczego Mozilla zdecydowała się na taki krok? Pierwszy raz usunięcie FTP zaczęto rozważać już w 2014 roku, jednak odbiór klientów nie był zbyt przychylny. Na ten moment sprawa jest nieco łatwiejsza, firma więc podjęła ostateczną decyzję.
O terminach powiem nieco niżej w tekście. Twórcy przeglądarki Firefox uważają, że ten krok jest bardzo ważny ze względów bezpieczeństwa. Niestety protokół FTP nie należy do najbezpieczniejszych. Często to właśnie za jego pomocą, hakerzy wykradają wszelakie dane.
Część kodu protokołu FTP jest przestarzała i nieaktualizowana od długiego czasu. Posiada więc wiele luk, na które wprost czekają osoby, które specjalizują się w wykradaniu danych z różnych powodów.
Ten krok nie jest więc kaprysem firmy, a jedynie zabezpieczeniem naszych danych i informacji. Kiedy można się spodziewać usunięcia protokołu? Już wkrótce, jednak ten proces nie będzie trwał kilku godzin.
Usunięcie protokołu FTP – kiedy nastąpi?
W czerwcu 2020 roku firma planuje upublicznić wersję FireFox 77, która będzie już w stu procentach stabilna. Oczywiście ta data może się przesunąć ze względu na epidemię, choć oficjalnie nie zostało to jeszcze potwierdzone.
Wraz z premierą, zacznie się także usuwanie protokołu FTP. Nie nastąpi to jednak natychmiastowo. Przeze jakiś czas użytkownicy będą mogli manualnie włączyć FTP na własne życzenie, na początku 2021 roku ta opcja ma jednak zostać wyłączona, a cały protokół usunięty już na stałe, bez możliwości włączenia go.
Jak już pisałem, to ze Firefox nie będzie dalej wspierał protokołu FTP zapewne zdecydowana większość osób nie odczuje żadnej różnicy. Nie ma więc powodu do obaw, warto jednak wiedzieć, kiedy ma się to stać i ewentualnie manualnie włączyć z powrotem protokół FTP.