aplikacja helping hand

Każdego roku wiele osób uzależnia się od alkoholu, narkotyków, papierosów czy hazardu. W uzależnienie bardzo łatwo wpaść jednak ciężko wyjść, zwłaszcza jeśli wstydzisz się przyznać rodzinie czy bliskim, a co za tym idzie, nie otrzymujesz żadnej pomocy. Dla osób z uzależnieniem alkoholowym powstała aplikacja Helping Hand. Jak z niej korzystać i co potrafi?

Helping Hand – co to jest i po co została stworzona?

Helping Hand to aplikacja, która została stworzona jako narzędzie podczas terapii uzależnień od alkoholu w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach.

Na taki duży i odważny krok zdecydował się Wojciech Legawiec, dyrektor placówki wraz z terapeutami, którzy pomagali tworzyć aplikację. Z jakiego powodu została stworzona i jak działa?

Niestety bardzo często osoby uzależnione, które trafiają do placówek czy na terapię alkoholową, wracają do nałogu na chwile po wyjściu i skończeniu leczenia. Dyrektor szpitala zastanawiał się długo, dlaczego tak się dzieje, aż w końcu znalazł odpowiedź.

Pacjenci poza terapią i lekami, potrzebują dodatkowego wsparcia, tak samo, jak mieli je podczas przebywania w szpitalu. Dyrektor postanowił więc wziąć sprawy w swoje ręce, jako że w stu procentach poświęca się swojej pracy i dbaniu o dobro pacjentów – byłych lub obecnych.

Aplikacja do walki z uzależnieniem alkoholowym

Wojciech Legawiec udał się więc z prośbą o pomoc do Marcina Brysiaka, który był pomysłodawcą aplikacji Helping Hand i do Krzysztofa Przewoźniaka — kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego. Wspólnie przedstawili oni pomysł na aplikacje, której zadaniem jest pomagać tym, którzy w swoim życiu zmagają lub zmagali się z uzależnieniem od alkoholu.

Aplikacja na ten moment posiada jedynie jedno uzależnienie — alkoholowe, jednak dyrektor podał informację o rozwoju projektu. Wiele uzależnień łączy się ze sobą. Wielu alkoholików ma problem z nikotyną. Wiele osób z zaburzeniami odżywiania ma problem z alkoholem. Z pewnością rozwój aplikacji pomoże wielu osobom, które, choć nie mają problemu z alkoholem, mogą mieć inne uzależnienie, z którym się zmagają i mają trudności.

Jak działa aplikacja Helping Hand?

Na czym polega aplikacja i w jaki sposób ona działa? Po pobraniu jej ze sklepu i otworzeniu użytkownik wypełnia ankietę, która ma za zadanie sprawdzić, czy nie występuje u użytkownika problem z alkoholem. Helping Hand bierze także pod uwagę inne czynniki takie jak: emocje, błędy ortograficzne czy tempo pisania.

W przypadku, w którym aplikacja stwierdzi, że osoba korzystająca może mieć problem z uzależnieniem alkoholowym, wysyła dodatkowe pytania i prosi o więcej informacji, które są bardzo ważne i kluczowe. Te pytania mają za zadanie zmienić myślenie i nastawienie osoby, która na nie odpowiada i wpłynąć na nią pozytywnie.

Dodatkowo jeśli użytkownik nie odpowie, aplikacja wysyła dodatkowe powiadomienia i przypomnienia. Za pomocą aplikacji istnieje także możliwość video chatu z dostępnym terapeutą, który ma obecnie dyżur i uzyskanie dodatkowej pomocy i wsparcia.

Dla kogo została stworzona aplikacja Helping Hand?

Aplikacja Helping Hand nie służy tylko osobom, które mają zdiagnozowane uzależnienie od alkoholu lub byłym pacjentom ośrodków leczenia uzależnień, jest ona absolutnie dla wszystkich, którzy czują, że mają problem i potrzebują otrzymać pomoc i wsparcie.

Helping Hand ma za zadanie pełnić funkcję asystenta, który pomaga osobie uzależnionej zaprzestać używania alkoholu, a w przyszłości innych uzależnień jak np.narkotyki czy nikotyna. Korzystanie z niej ma motywować do dalszej pracy nad sobą, a także pomóc w razie załamania czy wahania.

Na aplikacji osoby mogą również dzielić się wskazówkami, swoimi przemyśleniami, historiami czy motywować się wzajemnie. W ten sposób osoby walczące z uzależnieniem nie będą czuły się samotne. W końcu na świecie jest wiele osób, które mają podobne problemy.

Autorzy aplikacji Helping Hand poza rozbudowaniem aplikacji o inne uzależnienia, chcą także wprowadzić możliwość sprawdzenia, czy badany użytkownik nie cierpi na depresję, czy inne zaburzenia.

Ten projekt z pewnością pomoże nie tylko samym uzależnionym, ale im rodzinom, przyjaciołom czy bliskim. Dobrze wiedzieć, że coś takiego powstaje i osoby z problemem, mają miejsce, w którym otrzymają szybką i dobrą pomoc.

A Ty jak uważasz, czy aplikacja się przyjmie, czy ma to sens, czy będzie pomocna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *