xenoboty żywe roboty

Mówi się, że za niedługo roboty zastąpią pracowników i ludzi, a chwile później zbuntują się i przejmą kontrolę nad całym światem. Jeśli faktycznie ma tak być, wszyscy jesteśmy zagrożeni od momentu pojawienia się Xenobotów. Te roboty zostały opracowane przez amerykańskich naukowców i określane są mianem Xenoboty czyli „żywe roboty”. Czy należy się bać? Oczywiście, że nie. Xenoboty w przyszłości mają dostać wiele zadań, które pomogą Ci oraz Twojej planecie. Jak powstały, co potrafią i jakie są założenia?

Xenoboty – jak powstały i co potrafią?

Naukowcy z Allen Discovery Center na Uniwersytecie Tufts w Medford w stanie Massachusetts stworzyli pierwsze programowalne roboty zbudowane z żywych tkanek. Jak one powstały? Xenoboty stworzone są na bazie komórek macierzystych pobranych z embrionu żaby szponiastej, która występuje na południu Afryki.

Naukowcy pobrali komórki macierzyste z żab, a następnie umieścili je inkubatorze. Po tym kolejnym krokiem było pocięcie tych komórek i przekształcenie ich w określony formy zaprojektowana przez superkomputer. Założeniem było stworzenie form ciała, które nie są spotykane w naturze.

Xenoboty to prawdziwy przełom! Naukowcy wykorzystali superkomputer, dzięki któremu przeprowadzili symulowany proces ewolucji i dzięki uzyskanym wynikom stworzyli coś niespotykanego. Potrafią samodzielnie się poruszać, pływać, przenosić mikro „przedmioty”, a także leczyć.

Dodatkowo wiele tygodni poradzą sobie bez pożywienia i nie zginą od tego, co zdecydowanie sprzyja założeniom naukowców i celom, dla których zostały stworzone. Właśnie z powodu ich samodzielności, naukowcy określili je hasłem “żywe roboty”. Różnią się zdecydowanie od robotów, które zostały dotychczas stworzone. Jakie jest ich zadanie, co potrafią i do czego można je wykorzystać? Zadaniem xenobotów poza oczyszczaniem oceanów i pomaganiem w leczeniu ludzi ma być także poszerzenie wiedzy na temat biologii komórki.

Xenoboty, czyli „żywe roboty” – jak działają?

W jaki sposób xenoboty „żyją” i w co oznacza ich “samodzielność”? Te roboty napędzane są poprzez komórki serca, które spontanicznie kurczą się i rozszerzają. Posiadają w sobie i gromadzą wystarczająco dużo energii, aby przeżyć od 7 do 10 dni. Co dzieje się po tym czasie i czym są więc lepsze od standardowych robotów, które już widzieliśmy wielokrotnie?

Z powodu ich samodzielności xenoboty mają bardzo dużą przewagę nad innymi robotami. Mogą zostać zaprogramowane do określonego celu czy wykonania zadania, a po tym czasie ulegają naturalnemu rozkładowi, umierają lub po prostu przestają działać, nie generując przy tym dodatkowych śmieci i kilogramów metalu. Są więc bardziej eko niż te standardowe.

Xenoboty – do czego mogą zostać wykorzystane?

Na ten moment badania nadal trwają, jednak naukowcy z University of Vermont oraz Tufts University deklarują, że xenoboty będą mogły być wykorzystane w ekologii do rozkładania np. plastiku i innych toksycznych substancji w wodzie. Dodatkowo rozłożą się po skończeniu zadania, co wpisuje się w ich cel i założenia naukowców, którzy je stworzyli.

Xenoboty także ze względu na swoje niewielkie rozmiary i przyszłą precyzyjność mają pomagać w dostarczaniu leków do danego miejsca w organizmie czy też pozbyć się złogów w naczyniach krwionośnych.

Kto wie, do czego jeszcze będą zdolne i w czym jeszcze będą w stanie pomóc po kilku czy kilkunastu latach opracowywania ich do perfekcji? Założeń i domysłów jest naprawdę wiele, jednak na odpowiedzi musisz oczywiście poczekać. Nic nie dzieje się natychmiastowo i w sekundę.

Tak duży przełom jest jednak ogromnym krokiem do przodu i miejmy nadzieję, że będą się one rozwijały. W końcu stworzone zostały do naprawdę ważnych i potrzebnych celów. Xenoboty nie wykluczą więc ludzi, a pomogą Ci i planecie, na której wszyscy mieszkamy, a potrzebuje ona naszej pomocy, aby uporać się z naprawdę ogromną ilością plastiku i odpadów, które rozkładają się bardzo długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *