Google Plus zostaje oficjalnie zamknięte

Google Plus zostało oficjalnie zamknięte. Taki komunikat możesz zobaczyć krążący w Internecie. Po raz pierwszy uruchomione 28 czerwca 2011 roku. Oczywiście nie odbyło się to bez kontrowersji. Początkowo dostęp mieli jedynie zaproszeni użytkownicy, wkrótce, gdy wersja testowa zniknęła, a portal ruszył pełną parą, pojawiło się wiele porównań do innych portali społecznościowych jak Facebooka  czy Twittera.

Google+ – do czego służyło?

Porównywanie Google Plus do Facebooka, ma oczywiście swoje powody. Google+ pozwalało na publikację ciekawych zdjęć, filmików, czy innych treści, a funkcja +1 miała zastąpić “Lubię to” od Facebooka. Mogłeś także tworzyć na nim kręgi i w ten sposób udostępniać treści do grupy osób w łatwy i prosty sposób. Dodatkowo mogłeś obserwować osoby zarówno prywatne, jak i społeczności czy sprawdzań strumień, w którym na bieżąco pokazywały się wszelakie aktualności ze stron czy osób obserwowanych.

Google Plus świetnie sprawdzał się także w celach biznesowych. Ten portal bowiem miał wiele walorów w tym zakresie. Tworzenie świadomości marki oraz jej produktów, bezpośrednie odnośniki do stron WWW firmy, budowanie społeczności, wsparcie klientów, obsługę posprzedażową czy też poznawanie opinii na dany firmy. Te wszystkie aspekty, w łatwy i prosty sposób pomagały przedsiębiorcom, a także dzięki temu skuteczniejsze stało się wyszukiwanie potencjalnych klientów.

Google Plus zostaje zamknięte – oficjalna data

Google Plus rozwijało się bardzo szybko, w zaledwie kilka dni, zarejestrowało się aż 10 milionów użytkowników. Mimo początkowego sukcesu, Google Plus zostaje zamknięte, bezpowrotnie, co to oznacza? Oficjalna data zamknięcia serwisu została wyznaczona na  2 kwietnia 2020 roku. Jest to znacznie więcej niż w przypadku Facebooka czy Twittera.

Oczywiście usuwanie portalu nie jest prostą rzeczą. Choć już 2 kwietnia 2020 roku, Google+ przestaje istnieć, cała jego zawartość znikać będzie na przestrzeni kilku miesięcy. Wiadomość o zamknięciu portalu po raz pierwszy ukazała się już w październiku 2018 roku. Jaki był powód? Podano, że chodzi o naruszenie ochrony danych oraz bardzo niską konsumpcję. Wtedy zlikwidowanie Google Plus przewidziano na sierpień 2019 roku.

Likwidacja Google+ – jak odzyskać swoje dane?

Jeśli korzystasz bądź korzystałeś z Google Plus, powinieneś się śpieszyć. Już 7 marca, Google wyłączy możliwość komentowania poprzez utworzone konto. Nie będziesz mógł udzielać się na żadnej stronie internetowe. Wszystkie dane, które posiadasz na koncie, jak zdjęcia, filmiki czy inne treści, których nie chcesz stracić, musisz zapisać już teraz.

W jaki sposób możesz zapisać swoje treści? Oczywiście istnieje możliwość zapisania każdego pliku indywidualnie, jednak jeśli jest ich dużo, polecam poczekać do początku marca, kiedy to właściciele i moderatorzy społeczności na Google Plus otrzymają dostęp do zapisu pełnego zestawu plików, co oczywiście przyśpieszy proces.

Nie wszystko stracone – Google + G Suite

Koniec Google Plus nie oznacza jednak końca świata. Jeśli prowadzisz własną firmę, wciąż pozostaje Ci Google+ G Suite. Czym jest ten “portal”? Dawniej nazywał się on Google Apps for Work i był popularnym pakietem aplikacji Google. G Suite jest wielozadaniowy, służy między innymi do komunikacji. Dzięki niemu mamy dostęp nie tylko do Gmaila, ale także i do Kalendarza, Hangouts Chat, Hangouts Meet.

Dodatkowo możesz za pomocą G Suite przechowywać pliki. W pakiecie Basic jest to aż 30 GB. Dostęp otrzymasz do aplikacji takich jak: Dysk, Google Cloud Search, Kontrola Administracyjna oraz Vault. Punktem wspólnym dla obu portali, jest oczywiście tworzenie treści, jednak w przypadku biznesowego Google Plus, dostęp otrzymasz do tworzenia plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, formularzy, aplikacji, prezentacji itp. W dodatku wszystko jest kompatybilne z dokumentami pakietu Microsoft Office, co zdecydowanie ułatwi Ci sprawę. Za G Suite należy jednak zapłacić. Do wyboru masz dwa pakiety Basic i Business.

Google Plus G Suite – pakiet Basic i Business. Czym się różnią?

Pakiet Basic kosztuje 21,90 zł netto/miesiąc, jednak aktualnie trwa promocja, w której nabyć go możesz za jedyne 19,90 zł (netto). Co otrzymujesz?

 • 30 GB przestrzeni na Twoje dane,
 • zaawansowane filtry antyspamowe,
 • dostęp do dokumentów online,
 • współpraca w czasie rzeczywistym,
 • bezpieczeństwo w chmurze Google,
 • odzyskiwanie skasowanych danych,
 • zarządzanie urządzeniami mobilnymi,
 • konsola administracyjna do zarządzania użytkownikami,
 • Gmail we własnej domenie.

Pakiet Business jest już nieco droższy, bo miesięczny koszt wyniesie cię 34,90 zł netto/mc, jednak obecnie jest w promocji, tak jak i pakiet Basic i nabyć go możesz już za 39,90 zł (netto). Co otrzymujesz w pakiecie Business?

 • Gmail we własnej domenie,
 • współpraca online nad dokumentami,
 • brak reklam oraz brak spamu,
 • dostęp z tabletu, laptopa lub telefonu,
 • archiwizacja danych z Google Vault,
 • nielimitowana przestrzeń na dane dla kont z 5 użytkownikami,
 • pełna kontrola firmowych danych,
 • łatwe zarządzanie usługą z konsoli administracyjnej,
 • wyszukiwarka firmowych treści z Google Cloud,
 • zintegrowane kalendarze online.

Oczywiście, mimo różnic między pakietami wybór należy do Ciebie. Wszystko bowiem zależy od Twoich zapotrzebowań, jak i preferencji. Dla osób „nowych” polecam zdecydowanie wypróbowanie na początek pakietu „Basic”, a z czasem ewentualne przejście na pakiet „Business”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *