Coraz częściej słyszysz w mediach o hot spotach. Ta angielska nazwa może niewiele mówić osobom, które nie są na bieżąco ze światem usług teleinformatycznych.

Hotspot to po angielsku dosłownie „gorący punkt”. Nazwa odnosi się do otwartego punktu dostępu do Internetu. W większości przypadków nie chodzi o punkty z komputerami podłączonymi do sieci, lecz o sieć bezprzewodową opartą na standardzie WiFi.

Hotspoty instalować można w różnych miejscach. Najczęściej chodzi jednak o miejsca publiczne takie jak centra handlowe, hotele, lotniska itp.. Jeśli w danym miejscu znajduje się hotspot to osoba posiadająca telefon komórkowy, tablet, laptop bądź smartfon z bezprzewodową kartą sieciową 802.11 może dzięki niemu uzyskać dostępu do Internetu.

Hotspoty mają najczęściej dokładnie określony zakres dostępu (tylko przeglądanie stron internetowych, wybrane strony www, ograniczenia w ściąganiu danych itd.). Coraz częściej spotyka się hotspoty darmowe (oferują one jednak zazwyczaj gorsze prędkości). W przypadku płatnych punktów dostępu opłatę uiszcza się kartą kredytową, przelewem lub kupując specjalną kartę ze zdrapką.

Technologia i bezpieczeństwo

Hotspoty oparte są o punkt dostępu (AP). Jest nim urządzenie, które świadczy usługi dostępowe dla innej sieci. Rolę takiego urządzenia najczęściej odgrywa router. W ten sposób można oferować nie tylko połączenie internetowe, ale również zasoby sieci lub usługi w technologii VoIP.

W tej chwili hotspoty budowane są w oparciu o różne standardy, które różnią się od siebie obsługiwanym pasmem oraz przepustowością (od 54 Mb/s do 248 Mb/s).

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa to hotspoty są w przeważającej większości przypadków sieciami nieszyfrowanymi. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma w nich żadnej metody kontroli. Dla przykładu w hotspotach darmowych może nią być konieczność podania adresu e-mail. Hotspoty komercyjne z kolei mogą wymagać posiadania prywatnego loginu i hasła.

Jeśli interesuję Cię głębsza wiedza na te temat zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *