awaria touchpada

Touchpad to bardzo praktyczny sposób nawigacji w komputerach przenośnych. Jest odpowiednikiem tradycyjnej myszki, ale ma tę przewagę, że jest integralną częścią komputera i znajduje się tuż pod klawiaturą. Awaria touchpada może Ci utrudnić obsługę komputera. Dlatego warto wiedzieć co w takiej sytuacji robić.

Przyczyny problemów

Awaria touchpada może mieć wiele przyczyn. Najczęstsza z nich to zanieczyszczenia. Touchpad w Twoim laptopie może przestać działać jeśli miał zbyt dużo kontaktu z brudem, tłuszczem lub różnego rodzaju cieczami. Dostaje się on niepostrzeżenie do środka urządzenia i powoduje zwarcia.

Innym powodem problemów z touchpadem są uszkodzenia mechaniczne. Jak powstają?
Na skutek zbyt mocnego naciskania na płytkę urządzenia lub umieszczania na klawiaturze i touchpadzie ciężkich przedmiotów. Jeśli masz laptopa od kilku lat to intensywne korzystanie z touchpada może tak się skończyć.

Wśród przyczyn awarii są także nieodpowiednio skonfigurowane sterowniki. Awaria touchpada może być efektem zainstalowania niedawno nowego systemu operacyjnego lub nowego oprogramowania, które nie jest kompatybilne z tym urządzeniem.

Co w takiej sytuacji robić?

Wyżej opisane przyczyny mogą doprowadzić do tego, że Twój touchpad zacznie zachowywać się dziwnie lub przestanie odpowiadać na dotyk. W pierwszym przypadku kursor zwykle samoczynnie przemieszcza się po ekranie. W drugim touchpad nie reaguje ani na delikatne, ani na mocne dotknięcia.

Jak postępować w takiej sytuacji? Taka touchpad awaria nie musi mieć wcale poważnej przyczyny. Dlatego na samym początku dobrze jest po prostu zrestartować komputer. W wielu sytuacjach taka prosta operacja przyniesie pozytywny rezultat.

Jeśli to nie przynosi jednak skutku to powinieneś przejść do ponownej instalacji sterowników lub instalacji ich najnowszej wersji. Gdyby Twój touchpad wciąż nie reagował, to oznacza, że problem może mieć charakter mechaniczny. Albo doszło do uszkodzenia klawiatury i płytki, albo do wnętrza dostały się zanieczyszczenia, które uniemożliwiają normalne działanie.

W takiej sytuacji najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu, który zajmie się dokładnym wyczyszczeniem komputera a także naprawą awarii mechanicznej.

Cel: optymalne działanie

Powyższych sytuacji możesz oczywiście uniknąć. Wystarczy, że będziesz regularnie czyścił klawiaturę i touchpad, zachowasz elementarną higienę pracy (zero napojów!) i uchronisz touchpad przed nadmierną eksploatacją od czasu do czasu korzystając z myszki.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *