tablet dla dziecka

Tablety to istotny element otaczającej nas rzeczywistości. Są obecnie równie ważne jak telewizor, komórka czy komputer stacjonarny. Nie dotyczy to jednak tylko osób dorosłych. Tablety odgrywają coraz większą rolę w życiu dzieci. Czy tablety dla dzieci są jednak korzystne? Czy tego typu urządzenia im czasem nie zagrażają? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto abyś przyjrzał się ich zaletom i wadom.

Zalety

 Wielu rodziców zastanawia się czy nie zabronić dziecku korzystania z tabletu. Takie podejście jest jednak kontr produktywne ponieważ pozbawia je wielu nowych możliwości i korzyści. Wśród nich są, np. :

  • Możliwość nauczenia się wielu nowych rzeczytablet dla dziecka może być idealnym sposobem, aby rozwijać umiejętności liczenia, czytania, czy abstrakcyjnego myślenia. Wystarczy, że znajdziesz swojej pociesze odpowiednie aplikacje edukacyjne, a efekty będą naprawdę imponujące.
  • Obycie się ze środowiskiem wirtualnym – chcesz czy nie chcesz żyjesz w świecie, w którym coraz większą rolę odgrywa Internet i urządzenia cyfrowe. To środowisko wymaga od użytkownika nowych kompetencji, które nie są tak łatwe do nabycia (spójrz na osoby starsze, które uczą się obsługi komputera czy przeglądarki internetowej). Dając dziecku do ręki tablet i pozwalając mu korzystać z aplikacji, stron internetowych, czy gier, pozwalasz mu obyć się z tym środowiskiem i inwestujesz w jego przyszłość. Ta wiedza zaprocentuje, a dziecko nie zostanie analfabetą cyfrowym.

Wady

Twoje obawy czy tablet dla dziecka to dobry pomysł nie są jednak bezpodstawne. To urządzenie wiąże się z wieloma problemami. Ich lista obejmuje np. :

  • Świecący ekran – ekrany tabletów nie są dobre ani dla wzroku Twojej pociechy (zbyt długie siedzenie przed nim może wywołać krótkowzroczność), ani dla snu (nadużywanie tabletu wieczorem negatywnie wpływa na jego jakość).
  • Niewielka aktywność fizyczna – długie przesiadywanie przed tabletem siłą rzeczy oznacza, że Twoje dziecko nie ma czasu na zabawę na świeżym powietrzu, bieganie, czy inne ćwiczenia fizyczne. Są one jednak kluczowe dla rozwoju młodego organizmu. Bez nich dziecko jest bardziej podatne na choroby i ma słabszą koordynację ruchowo-sensoryczną.
  • Słabe umiejętności społeczne – przesiadywanie przed tabletem sprawia, że dziecko ma mniej czasu na bezpośrednie interakcje z rówieśnikami i innymi osobami. Bez nich zaś dziecko nie nauczy się funkcjonować w społeczeństwie. Skutki nadmiernego zanurzenia w świecie wirtualnym to, np. brak empatii, wycofanie, czy problem emocjonalne.

Werdykt

Jak widać tablety dla dzieci to temat kontrowersyjny. Możesz jednak połączyć korzyści jakie dają te urządzenia i ograniczyć ich wady. Jak to zrobić?

  • Wprowadź ograniczenia czasowe – tak, aby Twoje dziecko miało czas na ruch fizyczny, nie używało tabletu przed snem i aby wiedziało, że na tablecie świat się kończy.
  • Aktywnie pomagaj dziecku w korzystaniu z tabletu – tak, aby umiało wybierać i korzystać z przydatnych aplikacji i w ten sposób nie trwoniło czasu bezproduktywnie.
  • Pokazuj jak świat wirtualny przekłada się na świat rzeczywisty – tak, aby Twoje dziecko wiedziało, że wiedzę nabytą podczas interakcji z tabletem może wykorzystać w rzeczywistych sytuacjach.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy tablet dla dziecka to dobra i przydatna rzecz czy raczej to tylko zabawka?

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *