bezpieczeństwo danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze to usługa, która w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością. Tego typu rozwiązania oferują nam największe firmy IT takie jak Google czy Microsoft. Czy decydując się jednak na nią możesz czuć się bezpieczny?

Chmura

Pod angielską nazwą cloud computing, czyli chmura obliczeniowa, kryje się model przetwarzania danych, w którym jako klient otrzymujesz usługę (np. dostęp do określonych programów, aplikacji, sieci, czy przestrzeni na dane) bez konieczności instalowania oprogramowania lub zakupu licencji.

Najważniejszym wyróżnikiem tego typu rozwiązań jest ich wirtualizacja. Innymi słowy, z usług oferowanych w chmurze obliczeniowej możesz korzystać z różnych urządzeń (komputer, laptop, smartfon) a także z różnych miejsc. Wystarczy tylko, że będziesz miał dostęp do sieci. Nie trzeba chyba dodawać, że taki model gwarantuje znacznie większą wygodę i mobilność. Co jednak z bezpieczeństwem?

Bezpieczeństwo

Hasło „chmura bezpieczeństwo” to kwestia, która spędza sen z powiek wielu klientom indywidualnym i firmom. W końcu decydując się na przechowywanie danych w chmurze, przestajesz kontrolować je fizycznie i jesteś skazany zaufać dostawcy. Na co zwrócić w takiej sytuacji uwagę aby mieć najwyższą pewność ochrony?

Bezpieczeństwo danych w chmurze to wypadkowa różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przez wyborem konkretnej usługi. Po pierwsze, powinieneś sprawdzić czy dostawca rozwiązań chmurowych posiada odpowiednie certyfikaty i stosuje się do określonych przepisów.

Najważniejszym z nich jest norma ISO 27018 określająca poufność Twoich danych, zabraniająca wykorzystywania ich w celach marketingowych, oraz nakładająca obowiązek poinformowania Ciebie jeśli dostępu do danych zażąda administracja rządowa. Ponadto, istotna jest unijna dyrektywa 95/46/WE oraz normy ochrony danych osobowych obowiązuje w USA (ANSi/TIA-942) i Unii Europejskiej (ISO/IEC 27001).

Po drugie, bezpieczeństwo chmury zależy od rozwiązań oferowanych przez dostawcę takich jak np. dwustopniowa weryfikacja, szyfrowanie procesu logowania, monitorowanie prób logowania, czy kontrola ruchu w chmurze. Im więcej tych opcji, tym lepiej.

Po trzecie, zdając sobie sprawę, że bezpieczeństwo danych w chmurze zależy również od sposobu ich fizycznego przechowywania warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi tej kwestii, np. infrastruktura dostawcy, przepisy obowiązujące w miejscu gdzie znajduje się serwerownia.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie „czy dane w chmurze są bezpieczne?” zależy m.in.od wyżej podanych czynników. Jeżeli Twój dostawca spełnia te warunki i cieszy się dobrą renomą to można śmiało stwierdzić, że Twoje dane będą przez niego dobrze chronione.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *