przenoszenie danych

Przenoszenie danych takich jak pliki tekstowe, graficzne, wideo, czy dźwiękowe to chleb powszedni każdego użytkownika komputera czy smartfona. Sprawdź z jakich metod transferu możesz korzystać, aby ten proces przebiegł sprawnie.

USB

Jeśli chcesz przenieść dane między jednym komputerem a drugim to możesz skorzystać z interfejsu USB (2.0 lub 3.0). Tego typu porty są dostępne w każdym laptopie i komputerze. Dodatkowo tej metody możesz użyć do przesyłania danych między smartfonem i komputerem. Oczywiście pod warunkiem, że posiadasz kabel z końcówką mini USB.

Transfer danych odbywa się albo przy pomocy zewnętrznego urządzenia (pendrive), albo przy pomocy kabla łączącego dwa urządzenia. Maksymalna prędkość? W standardzie 3.0 wynosi do 5 Gbit/s. W bardziej rozpowszechnionej wersji 2.0 to 480 Mbit/s. Zalety USB to powszechny dostęp i duża prędkość. Wady? Jest to połączenie przewodowe.

Bluetooth

Inną praktyczną metodą transferu danych jest interfejs Bluetooth. Z jego pomocą możesz przenosić dane z komputerów i smartfonów. Zaletą tej metody jest działanie bezprzewodowe oraz powszechna dostępność. Interfejsy tego typu są obecne w praktycznie każdym nowym smartfonie oraz komputerze. Abyś mógł z nich korzystać wystarczy, że sparujesz dwa interesujące Cię urządzenia (czyli dokonasz konfiguracji, która pozwoli im się rozpoznawać), i od tej pory będziesz mógł przerzucać między nimi pliki.

Niestety transfer danych przez Bluetooth ma swoje wady. Po pierwsze, działa tylko w niewielkim zasięgu (urządzenia mogą być maksymalnie około 10 metrów od siebie). Po drugie, prędkość przesyłu jest o wiele niższa niż przy USB (około 2,1 Mbit/s przy wersji 2.1).

Domowa sieć WiFi

O wiele większą prędkość i wygodę w przesyłaniu danych między urządzenia powinna zapewnić Ci domowa sieć WiFi. Jej atuty to bezprzewodowość oraz proste działanie. Aby przesyłać dane między komputerami lub smartfonami potrzebne będzie tylko udostępnienie interesujących Cię folderów.

Do tego celu wchodzisz we właściwości folderu. Następnie przechodzisz do zakładki „Udostępnianie”. Teraz wybierasz użytkownika, któremu chcesz umożliwić dostęp do folderu. Określasz także jego poziom uprawnień. Od tej pory inny uczestnik sieci domowej (komputer lub smartfon) ma dostęp do pliku i może go swobodnie skopiować do siebie. Dokładna prędkość tej metody jest uzależniona od posiadanego routera oraz od używanego pakietu internetowego.

To nie wszystko

Transfer danych nie ogranicza się tylko do opisanych wyżej metod. Do Twojej dyspozycji są również alternatywne rozwiązania. Przykładem jest standard NFC, który pozwala na przesyłanie informacji między komórkami położonymi od siebie w odległości około 20 cm.

Jego prędkość waha się od 106 do 848 Kbit/s. Jeśli szukasz zaś najszybszej metody na przenoszenie danych między komputerami, to powinieneś skorzystać z kabla Gigabit Ethernet, który pozwoli na transfer o prędkości 1 Gb/s.

Jak widzisz możliwości transferu jest całkiem dużo. To, którą wybierzesz zależy od sytuacji w jakiej jesteś oraz dostępnego czasu.

Przeczytaj również

One thought on “Jak szybko i wygodnie przenosić dane z jednego urządzenia na drugie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *