rozpoznawanie emocji na twarzy

Microsoft to nie tylko znany wszystkim system operacyjny Windows. To również szereg usług poznawczych, które mają w planach zrewolucjonizowanie rynku. Przykładem takiego produktu jest API Emotion, czyli technologia pozwalająca na rozpoznawanie emocji na zdjęciach.

Usługi poznawcze spod znaku Microsoft

Zanim przejdę do mówienia na czym polega API Emotion warto wspomnieć, że Microsoft przygotował szeroką paletę aplikacji i rozwiązań o charakterze poznawczym. Wśród nich są narzędzia do obróbki i analizy języka pisanego takie jak rozpoznawanie poleceń języka, czy analiza opinii zawartych w tekstach przy użyciu fraz kluczowych.

Technologie Microsoft umożliwiają również konwertowanie mowy na tekst i vice versa,
a także rozpoznawanie głosu użytkowników w celu uwierzytelniania. Oprócz tego gigant z Redmond przygotował narzędzia do obróbki obrazu pozwalające na wykrywanie i identyfikowanie twarzy oraz rozpoznawanie emocji.

API Emotion

Algorytmy do rozpoznawania twarzy posłużyły programistom Microsoftu do stworzenia API Emotion, czyli zbioru funkcji i bibliotek, które pomogą Ci rozpoznać emocje osoby znajdującej się na zdjęciu. Technologia działa w oparciu o analizę kształtu mięśni twarzy, który odpowiada podstawowym emocjom obecnym we wszystkich kulturach świata. W chwili obecnej API Emotion jest w stanie rozpoznawać gniew, strach, oraz szczęście. Do tego dochodzi jeszcze zaskoczenie, pogarda, wstręt i smutek.

Spróbuj samemu

Jeśli chcesz się przekonać jak działa rozpoznawanie emocji w wersji API to możesz to zrobić z pomocą wersji demonstracyjnej aplikacji. Microsoft udostępnia ją pod tym adresem APIEmotion. Co trzeba zrobić?

Wystarczy, że wejdziesz na podaną stronę i przejdziesz do opcji „Recognize Emotions in Images”. Po lewej stronie znajdziesz okno na zdjęcie. Możesz wykonać dwie czynności: wpisać odnośnik do zdjęcia lub przesłać je do aplikacji (tak jak dodajesz załącznik do maila).

Aplikacja szybko zanalizuje przesłane zdjęcie i zaprezentuje wyniki po prawej stronie. Są one pokazane w formie statystyk dopasowania do którejś z ośmiu podstawowych emocji. Aby uzyskać najbliższe rzeczywistości wyniki fotografia powinna być większa niż 36×36 pikseli, a twarz zwrócona w stronę obiektywu. Fotografia powinna ważyć nie więcej niż 4 MB i zapisa w takich formatach jak PNG, GIF i JPEG.

W ten sposób możesz rozpoznać emocje na zdjęciach.  Przekonaj się samemu jak dobry w rozpoznawaniu emocji jest Microsoft.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *