USB występuje pod różnymi nazwami, takimi jak DiskOnKey, napędy USB, pendrive, dyski twarde, tokeny lub zwykłe napędy USB. To nic innego, jak małe i lekkie gadżety – nieco grubsze niż klucz samochodowy.
W związku z tym można je założyć na breloczek i łatwo nosić w kieszeni na piersi lub spodniach. Pendrive umożliwia przechowywanie danych w taki sam sposób, jak kiedyś było to możliwe na dyskietkach, a później na dyskach CD i DVD. Pendrive mogą być równie mobilne jak Ty. Dane poruszają się wraz z Tobą, nawet jeśli nie masz przy sobie komputera, laptopa lub notebooka. Możesz go używać w miejscu docelowym, na innym komputerze lub laptopie. W pewnym sensie nosisz ze sobą swoją pracę.
Rewolucje technologiczne
Wcześniej komputery stacjonarne, laptopy posiadały miejsce na dyskietki. Wraz z upływem czasu i postępami w technologii informatycznej, później zostały one zastąpione napędami CD i DVD. W obecnych czasach wszystko, co posiadasz, to dyski i dyski USB w laptopach i komputerach.
Czym jest napęd USB?
Dysk USB nie jest właściwie żadnym napędem. Nie implikuje on za sobą żadnych ruchów; w przeciwieństwie do dyskietki lub dysku CD i DVD, które wymagają napędu, aby mogły się w ogóle poruszać.
Dlaczego pendrive nazywamy napędem? Cóż, jedynym wyjaśnieniem tego byłby fakt, iż komputery, wykonują operacje przy użyciu tych samych poleceń systemowych, co w przypadku innego dysku. Napęd USB, gdy włożony jest do gniazda w komputerze, działa niczym wtyczka elektryczna, przez co Ty- jako, użytkownik- posiadasz dodatkową, mobilną komórkę pamięci.
Przydatność napędu USB
USB zapewnia solidną wydajność . Nie wymaga baterii ani oddzielnego źródła zasilania; zamiast tego może pobierać energię z gniazda, do którego jest podłączona. System operacyjny w krótkim czasie uznaje go za dysk wymienny i przypisuje literę dysku podobną do C, D lub E.
USB jest przeznaczony do pracy na dowolnej platformie, więc nie musisz się martwić, czy można pracować na systemie Windows czy Mac. Napędy USB są produkowane i dostępne dla klienta w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach, pojemnościach i cenach; w ten sposób klient ma możliwość wyboru w zależności od jego wymagań, budżetu i osobistych preferencji. Może przechowywać dużo więcej danych niż na CD i DVD.
Przesyłanie danych z napędów stacjonarnych do tego przenośnego dysku wymiennego to błahostka. Nie potrzebujesz żadnego oprogramowania do nagrywania, ani też żadnej specjalnej techniki. Jest to urządzenie typu plug and play. Kopiujesz pliki, podobnie, jak robisz to w przypadku kopiowania plików z dysku C na D lub odwrotnie. Wielu z Was używa go do przesyłania plików i danych z jednego komputera na drugi, zwłaszcza gdy nie są one podłączone do sieci.
USB może być wykorzystywany na wiele sposobów; m.in. do :
1. promocji marki i produktu,
2. tworzenia kopii zapasowych swoich cennych danych,
3. przechowywania zdjęć,
4. przenoszenia aplikacji i plików oprogramowania.
5. przechowywania odtwarzaczy audio,
6. przechowywania systemów operacyjnych i uruchamiania tych samych komputerów, itd.
CD/ DVD vs USB
Płyty CD lub DVD zazwyczaj nie służą do codziennej pracy. Operacje dokonywane na nich, zwykle wymagają użycia dodatkowych aplikacji. Płyty CD i DVD nie są tak małe, jak USB. Pendrive może być przenoszony w dowolne miejsce, nawet w pustej paczce po papierosach. Tego samego nie możesz powiedzieć o płytach CD i DVD, ponieważ łatwo je porysować, uszkodzić. Zazwyczaj trzeba posiadać do nich specjalne opakowane czyli papierową kopertę lub najlepiej plastikowy pojemnik.
Płyty CD i DVD wymagają użycia dużej mocy i silnego napędu. Nie zapewniają one trwałości i odporności, który dedykowany jest pamięci USB. Płyty CD i DVD nie posiadają różnorodnych kształtów, rozmiarów, kolorów takich jak pamięć USB.
Jeśli następnym razem będziesz chciał coś zapisać, skopiować czy zgrać to użyj pamięci USB. CD i DVD podobnie jak kiedyś dyskietki, za chwilę odejdą do lamusa.