uszkodzony dysk twardy

Laptop jest bardzo przydatnym mobilnym urządzeniem. Żeby jednak Ci długo służył jego wszystkie komponenty muszą być w dobrym stanie. Szczególne znaczenie dla działania laptopa ma dysk twardy. Dlatego tak ważna jest znajomość symptomów wskazujących na awarię tego elementu. Objawy uszkodzonego dysku twardego – najwyższy czas abyś poznał kluczowe informacje w tym temacie.

Lista objawów

Uszkodzenie dysku twardego w Twoim laptopie może przejawiać się na kilka różnych sposobów. Każdy z nich odsyła jednak do jakiejś formy awarii dysku w Twoim komputerze.

  1. Laptop nie chce się włączyć – naciskasz przycisk zasilania a Twój laptop nie zaczyna pracować? Nie słychać charakterystycznego rozruchu dysku, brak również sygnału monitora? Jeśli spotkałeś takie symptomy to znak, że za problemem może stać awaria dysku. Aby się upewnić, że to dysk uniemożliwia uruchomienie laptopa, należy go odłączyć. Jeżeli w efekcie komputer zaczyna pracować, to najprawdopodobniej uszkodzone jest zabezpieczenie dysku twardego i dochodzi do zwarcia.
  2. Niesłyszalny dysk twardy – na awarię dysku twardego wskazywać może także uruchamianie się laptopa bez włączenia samego dysku. Jak to sprawdzisz? Przyłóż ucho do komputera po naciśnięciu przycisku startu i sprawdź czy czujesz jakiekolwiek drgania lub charakterystyczne buczenie. Jeśli ich nie zauważyłeś to problem może leżeć w elektronice zewnętrznej i dysk jest uszkodzony.
  3. Dysk twardy wydaje nienaturalne dźwięki – choć praca dysku jest na co dzień nie zauważana, to na pewno znasz typowy dźwięk jej towarzyszący. Awarie dysków twardych w laptopach często manifestują się modulacją tych dźwięków. Nienaturalne buczenie, skrzypienie czy głośne zacinanie – to wszystko sygnały, które mogą wskazywać na poważne uszkodzenie.
  4. Błędy widziane z poziomu systemu – włączyłeś komputer, który odpalił bez kłopotu, ale po rozpoczęciu pracy nie widzisz jakiejś partycji, ma ona błędny rozmiar,  nieprawidłową nazwę lub po prostu nie jesteś w stanie otworzyć danych? To również symptomy wskazujące na uszkodzenie dysku twardego.
  5. Zawieszanie się lub resetowanie laptopa – na uszkodzenie dysku w laptopie może także wskazywać zawieszenie się systemu po normalnym rozruchu w trakcie ładowania. Pomimo naturalnego uruchamiania się laptop może przestać odpowiadać lub samemu się resetować. W takich przypadkach najpewniej masz do czynienia z błędami struktury systemu plików na dysku.

Naprawa dysku twardego

Skoro masz już ogólne rozeznanie w kwestii objawów uszkodzonego dysku twardego, to najwyższa pora zastanowić się nad potencjalnymi rozwiązaniami. Jeśli jesteś laikiem, który nigdy nie naprawiał laptopa i jego podzespołów, to poradzenie sobie z wyżej wymienionymi objawami będzie poza Twoim zasięgiem.

Jedynym rozwiązaniem jest zwrócenie się do specjalisty, który naprawi uszkodzenia mechaniczne lub logiczne zabezpieczając przy tym Twoje dane. Oszczędzi Ci to czas oraz nerwy.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *