Sformatowanie systemu operacyjnego Windows skutkuje wyczyszczeniem dysku twardego z wszystkich znajdujących się tam aplikacji. To oczywiście oznacza, że musisz zaraz po tej operacji zabrać się za ponowną instalację programów bez których nie uda Ci się sprawnie funkcjonować. Co zainstalować po formacie? – tak brzmi pytanie wielu użytkowników. Odpowiedź nie jest tak trudna, tym bardziej, że w sieci znajdziesz bardzo dużo świetnych i darmowych aplikacji.

Grafiki, dźwięk i wideo

Pliki graficzne, muzyczne i wideo – bez nich nie sposób wyobrazić sobie normalnego korzystania z komputera. Do ich wydajnej obsługi potrzebował będziesz jednak dobrych programów.

Jeśli chodzi o grafikę to warto postawić na prosty i zajmujący niewiele miejsca IrfanView. Jest to przeglądarka plików graficznych, która ma całkiem spore możliwości edycji oraz pozwala na kompresję plików.

Odtwarzanie multimediów nie będzie możliwe bez odpowiedniego pakietu kodeków. Taki zaś oferuje K-Lite Codec Pack. Z pomocą tego zbioru nie musisz się obawiać, że jakiś plik wideo i audio będzie poza zasięgiem Twojego komputera.

Najlepszym uzupełnieniem K-Lite Codec Pack będzie odtwarzacz wideo VLC Player. Oferuje on większe możliwości niż standardowe odtwarzacze. Nie dość, że pozwoli Ci na otwarcie prawie każdego formatu plików to jeszcze zajmie się synchronizacją napisów i umożliwi ich edycję.

Do odtwarzania plików muzycznych przydatny będzie minimalistyczny Foobar. Dzięki niemu otworzysz w dobrej jakości swoje pliki mp3 i nie tylko. Program daje dodatkowo sporo możliwości konfiguracji.

Pliki tekstowe

Czytanie i pisanie to podstawowe czynności wykonywane na komputerze. Aby sprawnie dysponować plikami tekstowymi będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi. Elementarną aplikacją do odczytywania plików z tekstem jest Adobe Acrobat. Pozwala on na odczytywanie dokumentów w formacie .pdf. Dodatkowo, najnowsze wersje programu dają duże możliwości notowania i zaznaczania interesujących fragmentów.

Choć Windows ma zainstalowany standardowy edytor tekstów to jego funkcje nie są wystarczające. Z kolei kupienie pakietu Microsoft Office to niemały wydatek. Jeśli zależy Ci na w pełni funkcjonalnym pakiecie, który jednocześnie jest darmowy, to rozwiązaniem jest LibreOffice. Pakiet radzi sobie z otwieraniem większości formatów dokumentów. Oferuje różne specjalistyczne programy takie jak Calc (alternatywa dla Microsoft Excel) i Writer (alternatywa dla Microsoft Word).

Dbanie o system

Świeży system zaraz po formacie nie wymaga oczywiście dodatkowego czyszczenia. Z czasem jednak zgromadzą się na nim zbędne pliki, które spowalniają działanie. Dlatego też podejmiesz znakomitą decyzję instalując darmowy program do czyszczenia CCleaner.

Jakie funkcjonalności on oferuje? Z jego pomocą wyszukasz i naprawisz błędy w rejestrze, usuniesz ślady internetowej aktywności, odinstalujesz niepotrzebne programy, a także przeskanujesz system i dokonasz jego szybkiej defragmentacji.

Niezbędnik

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich programów, które mogą się przydać zaraz po formacie (nie uwzględnia chociażby programów do obsługi Internetu). Jeśli jednak gnębi Cię pytanie co zainstalować po formacie i zależy Ci na tym, aby cały proces był szybki i darmowy to zacznij od powyższych programów – zagwarantują Ci one niezbędne minimum.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *