programy do pisania

Napisanie artykułu, pracy dyplomowej lub książki wymaga nie tylko wiedzy, umiejętności i koncepcji. Równie ważne są narzędzia, które wykorzystujesz. Na szczęście w sieci znajdziesz różne programy dla pisarzy, które pomogą w tym trudnym fachu. Poniżej znajdziesz listę interesujących propozycji.

Notowanie

Jeśli chcesz pisać szybko i dobrze, to musisz nauczyć się notować. W końcu wszystko zaczyna się od gromadzenia materiałów. Evernote to niezwykle popularny program, który pozwoli Ci przechowywać notatki oraz pomysły w zorganizowany sposób.

Program ułatwia zgrywanie treści z Internetu, a także pozwala dzielić się notatkami z innymi. Evernote działa w chmurze, więc do notatek będziesz miał dostęp w każdej sytuacji. Przechowywanie odnośników ułatwią Ci również takie programy jak Zotero, Mendeley czy Docear.

Organizowanie treści

Jeśli masz już zebrane notatki to najwyższa pora aby zabrać się za organizowanie myśli i treści przyszłego tekstu. Zwykły edytor tekstu Ci w tym nie pomoże. Dlatego potrzebujesz czegoś ekstra. Najlepszy sposób na organizowanie treści to tworzenie map myśli, które pomogą Ci poruszać się w różnych wątkach i przedstawią je w klarowny sposób.

Czego używać do tego celu? Z darmowych aplikacji warto zwrócić uwagę na FreeMind i XMind, które oferują zestaw podstawowych funkcji. Możesz również skorzystać z internetowej aplikacji Coggle.

Pisanie

Skoro Twoje myśli są już poukładane, to czas rzucić okiem na programy do pisania. Potrzebny Ci jest dobry edytor tekstu. Z darmowych rozwiązań znakomicie wypada LibreOffice. Jeśli chcesz zapłacić, to niekwestionowanym liderem pozostaje Microsoft Office – najlepiej w najnowszej wersji. Obie aplikacje oferują szeroką paletę funkcji przydatnych podczas pisania.

 Godny uwagi jest także WriteMonkey. Jest to aplikacja dla tych, którzy w trakcie pisania chcą uniknąć jakichkolwiek dystrakcji. Wyświetla ona tylko szarą kartkę papieru, na której pojawia się pisany przez Ciebie tekst. Wystarczy jednak nacisnąć prawy przycisk myszy a na ekranie pojawi się pasek różnych funkcji.

Szybsza i efektywniejsza praca

Dostępne programy do pisania pozwalają na znaczne przyśpieszenie pracy i sprawienie, że cały proces będzie przyjemniejszy. Oczywiście zanim odczujesz te korzyści będziesz potrzebował trochę czasu aby zaznajomić się z interfejsami i wszystkimi funkcjami. Jeśli jednak dużo piszesz lub Twój projekt jest wymagający, to warto zainwestować czas, aby się tego nauczyć.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *