objawy uszkodzonej grafiki w laptopie

Kupując nowy laptop słusznie zakładasz, że posłuży Ci bez większych problemów przez długi okres czasu. Niestety w praktyce problemy z fabrycznie nowymi laptopami są częstsze niż myślisz. W związku z tym dobrze jest wiedzieć co nie co na temat tego jak je rozpoznawać. Jednym z takich problemów są awarie układu graficznego.

 

Uszkodzona karta graficzna to kwestia, która ma niebagatelne znaczenie. Znając potencjalne objawy uszkodzonej grafiki w laptopie jesteś w stanie trafnie ocenić sytuację i podjąć odpowiednie kroki zaradcze.

Brak obrazu

Najprostszym sygnałem sugerującym, że z układ graficzny Twojego laptopa ma problemy jest czarny ekran bez obrazu przy działającym komputerze. To, że komputer działa możesz stwierdzić na podstawie słyszalnych dźwięków uruchamiania systemu, pracy dysku czy święcących się diod.

Musisz jednak pamiętać, że ten symptom może być również wynikiem awarii mostka północnego oraz innych podzespołów. Ostateczne źródło braku obrazu jest w stanie zweryfikować tylko specjalista.

Artefakty

Pod tą nieco tajemniczą nazwą kryją się rozmaite kropki, kolorowe paski, krzaki i inne zniekształcenia, które możesz dostrzec na ekranie. Artefakty pojawiają się w różnych momentach, np. podczas uruchamiania systemu, włączania określonego programu lub po nagrzaniu komputera. Jeśli na ekranie swojego laptopa widzisz właśnie takie dziwne znaki graficzne, to znak, że układ graficzny jest w jakiś sposób uszkodzony.

Odmianą tego problemu jest nieprawidłowe działanie grafiki. Chodzi tu o takie objawy jak praca ekranu w nienaturalnie niskiej rozdzielczości lub jedynie w trybie tekstowym. Często spotykanym symptomem jest również praca laptopa w podstawowej palecie barw.

Komunikaty o błędach

O problemach z kartą graficzną dowiesz się również za pośrednictwem komunikatów o błędach, które będą pojawiać się na ekranie monitora. Pojawiają się one na ekranie w momencie włączenia komputera lub przy próbie odpalenia jakiejś aplikacji. Takie komunikaty mogą mieć różną treść w zależności od źródła problemu.

Może to być kłopot z samą kartą graficzną, sterownikiem (nieaktualny, niekompatybilny), systemem operacyjnym.

Niektóre z tych problemów możesz rozwiązać samemu ściągając aktualny sterownik lub optymalizując lub przeinstalowując system na nowo. W przypadku uszkodzonej lub nie działającej karty potrzebna będzie jednak interwencja fachowca.

Identyfikacja uszkodzonej grafiki

Jak widzisz objawy uszkodzonej grafiki w laptopie mogą dawać różne sygnały. Jeżeli zauważysz wyżej opisane objawy, to masz 90 proc. pewności, że problem leży w układzie graficznym. W takiej sytuacji wskazane jest natychmiastowe podjęcie działań: na własną rękę lub w serwisie. W końcu bez sprawnie funkcjonującej karty graficznej korzystanie z laptopa jest niemożliwe: albo nic nie będziesz widzieć  albo obraz będzie nieczytelny.

Musisz szybko działać bo Twój laptop nie popracuje zbyt długo w takich ciężkich warunkach. Jeśli go szybko nie naprawisz to później Twój sprzęt będzie się nadawał tylko do utylizacji. Dlaczego? Ponieważ koszty naprawy mogą okazać się wyższe od zakupu drugiego (niekoniecznie nowego), ale za to w pełni sprawnego notebooka.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *