prywatność w sieci

Internet oferuje mnóstwo rozrywki, informacji oraz dostęp do sieci społecznościowych. Dzięki niemu możesz realizować zlecenia, dokonywać zakupów oraz pracować. Z powodu swoich rosnących funkcjonalności sieć staje się powoli drugim naturalnym środowiskiem życia. Dlatego też na znaczeniu zyskuje prywatność w Internecie oraz sposoby jej zabezpieczania.

Hasła

Bardzo istotnym elementem korzystania z Internetu jest logowanie się do różnych aplikacji online. Dotyczy to zarówno poczty mailowej, Facebooka, Twittera jak i bankowości internetowej. Jeśli tego typu czynności są dla Ciebie codziennością to znak, że musisz zadbać o właściwe hasła.

Wiele osób wybiera wygodę i jedno hasło. Niestety takie rozwiązanie jest bardzo ryzykowne, ponieważ daje cyberprzestępcom dostęp do całej naszej aktywności w Internecie przy użyciu jednego klucza.

Jeśli zależy Ci rzeczywiście na prywatności i ochronie swoich danych, to koniecznością będzie posiadanie różnych haseł do każdej aplikacji. Jeśli potrzebujesz ich naprawdę sporo to zawsze możesz skorzystać z managera haseł lub zapisać je w innym bezpiecznym miejscu pod ręką.

Bezpieczne hasło powinno posiadać co najmniej 10 znaków i składać się ze wszystkich rodzajów znaków. Pamiętaj, każde hasło można odszyfrować, wyżej opisany przepis zmniejsza jednak znacznie prawdopodobieństwo jego złamania. 

Rozważnie dziel się informacjami

Żyjemy w erze mediów społecznościowych, które zachęcają na każdym kroku do dzielenia się informacjami. Umieszczanie informacji na portalach czy stronach internetowych nie może być jednak czynnością spontaniczną – powinno być przemyślane, bo Internet niczego nie zapomina. Twoje dane mogą być zaś wykorzystane na różne, niekoniecznie przyjazne sposoby.

Czy w takiej sytuacji masz w ogóle zrezygnować z dzielenia się opiniami lub informacjami? Nic podobnego. Po prostu musisz postawić sobie granice tego co umieszczasz w sieci. Na pewno nie mogą tam się znaleźć Twoje podstawowe dane osobowe (numer dowodu osobistego, legitymacji, prawa jazdy), ponieważ cyberprzestępca może z łatwością je wykorzystać do kradzieży lub transakcji w Twoim imieniu.

Zachowaj czujność

Troska o prywatność w Internecie nie istnieje bez należytej czujności. Podejrzane strony internetowe, nieoczekiwane maile, witryny z pozoru wyglądające jak system logowania do Twojej bankowości internetowej – to tylko niektóre sztuczki cyberprzestępców chcących wykraść Twoje dane. Pamiętaj więc na co klikasz i zastanów się dwa razy czy naprawdę musisz wejść na stronę X i zaakceptować śledzenie jej ciasteczkami.

Świadomość ciągłego monitoringu

Funkcjonowanie w środowisku wirtualnym stwarza nowe wyzwania. Korzystając z Internetu wszędzie zostawiasz ślady swojej aktywności. Jeśli chcesz ochronić swoją prywatność w sieci, to musisz zaakceptować, że jesteś ciągle monitorowany przez firmy, innych użytkowników, cyberprzestępców oraz rządy.

Dobre hasła, rozważne publikowanie informacji o sobie czy czujność to podstawowe sposoby walki z tym monitoringiem. Dzięki nim jesteś w stanie lepiej zarządzać swoją prywatnością
w Internecie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *