Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki

Drukarka to urządzenie, które może przydać się w każdym domu. Na rynku istnieje jednak tak duża konkurencja i taka różnorodność tego typu produktów, że znalezienie idealnego do własnych potrzeb może okazać się mocno utrudnione.

Zastosowanie

Wśród wszystkich drukarek, jakie znajdziesz na rynku, każda została stworzona z myślą o konkretnych zastosowaniach. Znalezienie drukarki uniwersalnej, która doskonale sprawdzi się w praktycznie każdym zadaniu jest praktycznie niemożliwe, a jeśli już, to z pewnością będzie ona bardzo droga. Dlatego wybór drukarki to nie lada wyzwanie.

Aby dokonać zakupu, który spełni Twoje oczekiwania, będziesz musiał określić swoje potrzeby. Przede wszystkim powinieneś zastanowić się, czy drukarka będzie służyła do drukowania dokumentów tekstowych, kolorowych, czy może nawet zdjęć. Ponadto należy określić, jak często będzie eksploatowana, to znaczy, ile kartek lub zdjęć będziesz drukował w ciągu tygodnia lub miesiąca. Znając swoje oczekiwania możesz przystąpić do analizy parametrów poszczególnych drukarek.

Jakość wydruku

Jeśli najczęściej drukujesz dokumenty tekstowe, to jakość wydruku nie będzie miała dla Ciebie aż tak dużego znaczenia. Obecnie nawet najtańsze drukarki doskonale radzą sobie z tekstem. Jeśli Twoje dokumenty będą posiadały jednak kolorowe elementy, a nawet rozbudowane grafiki, to jakość wydruku nabierze znaczenia.

Podobnie będzie w przypadku zdjęć. Patrząc na parametry drukarki powinieneś więc zwrócić szczególną uwagę na ilość zasobników koloru i rozdzielczość druku. Najbardziej pożądane będą drukarki posiadające 4 oddzielne kolory z palety barw CMYK. W kwestii rozdzielczości – im będzie wyższa, tym lepsza okaże się jakość wydruku i jego szczegółowość.

 Atramentowa czy laserowa?

Drukarki laserowe sprawdzą się głównie w przypadku druków monochromatycznych, czyli prostych, czarnobiałych dokumentów tekstowych. Dzięki wykorzystaniu technologii laserowej prędkość wydruku będzie bardzo duża, podobnie jak maksymalne obciążenie drukarki.

Drukarki laserowe umożliwiają wydrukowanie nawet kilkudziesięciu tysięcy stron w ciągu miesiąca. W przypadku drukarek atramentowych taka ilość prawdopodobnie zniszczyłaby urządzenie. Atrament będzie jednak lepszy w przypadku mniejszych obciążeń i chęci osiągnięcia lepszej jakości wydruku. Oczywiście atrament pozwala tańszym kosztem drukować dokumenty kolorowe i zdjęcia.

Koszty eksploatacji

Decydując się na zakup określonej drukarki powinieneś wziąć pod uwagę to, ile kosztują oryginalne tusze i tonery, ale ile zamienniki. Poza samymi cenami liczy się także ich wydajność i jakość wydruku. Niskiej jakości zamienniki zdecydowanie pogorszą jakość drukowanych zdjęć i innych dokumentów. Tańsze tonery mogą oznaczać też mniejszą wydajność, a to sprawi, że oszczędność okaże się tylko pozorna, bo toner będziesz musiał wymieniać zdecydowanie częściej.

Wszystko to musisz sprawdzić jeszcze przed zakupem. Obecnie drukarkę, a nawet urządzenie wielofunkcyjne możesz kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. W momencie kiedy przyjdzie czas wymiany tusze okaże się jednak, że te są porównywalne do kosztów samej drukarki. Aby nie rozczarować się w ten sposób, lepiej odpowiednio wcześniej skalkulować wszystkie koszty i znaleźć najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Wymiary i łączność

Obecnie na rynku znaleźć można już wiele drukarek korzystających z łączności bezprzewodowej, za pośrednictwem Bluetooth lub WiFi. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające zyskać dodatkowe miejsce na biurku. Samą drukarkę będziesz bowiem mógł ukryć nawet w półce. W kwestii lokalizacji drukarki w pokoju znaczenie będzie miał także jej rozmiar.

Dodatkowe funkcje

Wśród dodatkowych funkcji drukarek wymienić można między innymi wbudowane wyświetlacze LCD, czytniki kart pamięci, a więc też bezpośrednią obsługę i wydruk z urządzenia, bez konieczności korzystania z komputera. Odpowiednio wyposażone drukarki mogą drukować dokumenty dwustronnie, lub tworzyć naklejki na płyty CD/DVD.

Jak widzisz wybór drukarki nie jest tak łatwym zadaniem jakby się mogło zdawać, zwłaszcza dla osób, które nie do końca jeszcze wiedzą co będą drukować.

Jeśli dalej masz problem, jaką drukarkę wybrać, zapraszam do kontaktu ze mną, a pomogę rozwiać Twoje wątpliwości i wybiorę najlepszy dla Twoich oczekiwań sprzęt.

Przeczytaj również

One thought on “Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *