Jak działa drukarka laserowa

Podczas wyboru drukarki zawsze stajesz przed dylematem: wybrać urządzenie atramentowe, czy laserowe. Każde z nich ma swoje wady i zalety, jednak o ile w przypadku drukarek atramentowych, ich działanie wydaje się mniej lub bardziej oczywiste, o tyle mało kto wie, jak właściwie działa drukarka laserowa.

Wady i zalety drukarek laserowych

Choć jeszcze kilka lat temu na drukarkę laserową mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi, to obecnie ich ceny są już dość różnorodne, a przez to też przystępne dla przeciętnych użytkowników. Ich główną zaletą jest duża szybkość wydruku, a także jego trwałość.

W porównaniu do drukarki atramentowej, zadrukowana laserowo kartka nie jest podatna na rozmazywanie tuszu. Natomiast sam proces zadrukowania w drukarce laserowej może powodować problemy związane z podawaniem papieru. Wszystkie siły oddziałujące na kartkę sprawiają, że ta może zablokować się w niepożądanym miejscu i zakłócać działanie całej drukarki. Teoretycznie problem powinien znikać wraz z jakością urządzenia, a także samego papieru, jednak w rzeczywistości nawet najdroższe drukarki nie są pozbawione tego typu wad. Również jakość wydruku, szczególnie w przypadku zdjęć, pozostawia wiele do życzenia.

Rodzaje drukarek laserowych

Podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych, a także kserokopiarek, drukarki laserowe możemy podzielić ze względu na kolorystykę wydruku:

  • Monochromatyczne – czarno-białe, wykorzystujące jeden toner;
  • Kolorowe – wykorzystują cztery barwy i posiadają znacznie bardziej skomplikowaną budowę.

W przypadku drukarek laserowych istotne jest także naświetlenie bębna i tworzenie obrazu. W tej kwestii wyróżniamy drukarki typu:

  • Write-black – naświetlone punkty odpowiadają miejscom, które mają zostać zadrukowane
  • Write-white – naświetlone punkty odpowiadają miejscom, które mają pozostać niezadrukowane.

W pierwszym przypadku efekt nastawiony jest na uzyskanie głębokiej czerni, w drugim na większą szczegółowość wydruku.

Zasada działania

Drukarki laserowe składają się z trzech podstawowych zespołów. Pierwszym z nich jest cała elektronika służąca do zarządzania drukarką i jej komunikacją z komputerem. To właśnie ten zespół odpowiada za przesyłanie poleceń do drukarki i steruje jej poczynaniami, mającymi na celu uzyskanie odpowiedniego efektu.

Drugi zespół nazywany bywa „zespołem zaczerniania papieru”. Jak sama nazwa wskazuje, to właśnie tutaj odbywa się nanoszenie odpowiedniego wizerunku lub tekstu na papier. Zespół ten składa się przede wszystkim z bębna światłoczułego, lasera, tonera i części transportowej.

Na pierwszym etapie pracy, bęben światłoczuły zostaje naładowany na swojej powierzchni ujemnym ładunkiem elektrostatycznym, natomiast w środku wytwarzany jest ładunek dodatni. Zadaniem lasera jest zneutralizowanie ujemnych ładunków w miejscach, które mają zostać pokryte wydrukiem (typ write-black). W ten sposób na powierzchni bębna tworzą się punkty, do których przyciągany zostaje proszek tonera. Ten z kolei zostaje przeniesiony na odpowiednio naładowany elektrostatycznie papier. Aby wydruk był gotowy do zaprezentowania, konieczne jest jeszcze jego utrwalenie. Za to odpowiedzialna jest obróbka termiczna.

Ostatnim zespołem jest mechanizm podawania papieru, który służy transportowaniu kartki przez całe urządzenie i przekazuje ją do rąk użytkownika.

Mechanizm działania drukarek kolorowych jest znacznie bardziej skomplikowany, ponieważ każdy z czterech podstawowych kolorów wymaga przeprowadzenia osobnego procesu. Do tego celu niezbędne są więc kolejne bębny i tonery.

Eksploatacja

Koszty użytkowania drukarek laserowych uznać można za zależne od potrzeb. Jeśli interesuje Cię wysoka jakość wydruku, nawet monochromatycznego, warto kupować tylko oryginalne tonery. Wszelkiego rodzaju zamienniki z pewnością obniżą jakość. Jeśli jednak drukujesz wyłącznie czarno-biały tekst, którego jakość nie jest priorytetem, drukowanie laserowe może odbywać się niezwykle tanio i szybko.

Jeśli coś jest jeszcze dla Ciebie nie jasne, bądź nie wiesz jaką drukarkę wybrać dla siebie zapraszam do rozmowy.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *