Gracze to jedna z najbardziej wymagających grup użytkowników laptopów i komputerów stacjonarnych. Jeśli Ty również chcesz cieszyć się najwyższą wydajnością gier, powinieneś wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę.

Gotowy zestaw, czy tzw. „kadłubek”?

Jeśli nosisz się z zamiarem zakupu laptopa dla graczy, przede wszystkim musisz zdecydować między gotowym sprzętem, który oferuje wiele najlepszych marek, a tzw. kadłubkiem. Drugie rozwiązanie to praktycznie sam ekran i obudowa, w której możesz umieścić dowolne podzespoły. Pozwala to na skompletowanie sprzętu, który będzie idealnie spełniał Twoje oczekiwania. Niestety kupno kadłubka i wszystkich niezbędnych podzespołów wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich.

Wymiary

Laptop dla gracza jest zazwyczaj wykorzystywany w jednym pomieszczeniu lub mieszkaniu, przez co nie musi charakteryzować się mobilnością. Z racji tego, że w jego wnętrzu muszą znaleźć się wydajne podzespoły, wielkość obudowy z pewnością będzie dość znaczna. Jeśli chcesz zapewnić sobie satysfakcjonujące wrażenia, powinieneś kierować swoją uwagę na laptopy z ekranami o przekątnej minimum 17 cali. Waga i duże wymiary nie będą w takiej sytuacji przeszkodą, a jedynie środkiem do osiągnięcia celu.

Procesor i pamięć RAM

Najnowsze gry charakteryzują się też wysokimi wymaganiami sprzętowymi. Jeśli chcesz uczestniczyć w płynnej rozgrywce i móc cieszyć się wieloma detalami, powinieneś zainwestować w przynajmniej czterordzeniowe procesory o wysokiej częstotliwości. Pamiętaj też, że procesory wykorzystywane w laptopach mają mniejszą wydajność, niż ich odpowiedniki w komputerach stacjonarnych.

Druga kwestia to pamięć RAM. Nawet najwydajniejszy procesor z małymi zasobami pamięci operacyjnej nie zapewni swoich maksymalnych osiągów. Powinieneś zadbać o kości pamięci RAM o wielkości przynajmniej 8 GB. Im będzie ich więcej, tym lepiej.

Karta graficzna

Karta graficzna to najważniejszy element każdego laptopa dla gracza. To właśnie ona zapewnia doskonałe efekty wizualne i grafikę trójwymiarową. Jeśli chcesz cieszyć się wysoką wydajnością gier, z pewnością nie powinieneś na niej oszczędzać. Dobrym pomysłem będzie hybrydowy układ graficzny, składający się z dwóch kart.

Dysk

Tutaj najlepszym rozwiązaniem ponownie będzie hybryda, czyli klasyczny dysk HDD o dużej pojemności i mniejszy, ale zdecydowanie szybszy dysk SSD. Obecnie warto wykorzystać kieszeń napędu optycznego do zamontowania drugiego dysku. Większość producentów gier udostępnia je bowiem w wersji cyfrowej, z możliwością pobrania ich przez Internet.

Akcesoria

Intensywna gra wymaga także odpowiednich akcesoriów, które ją usprawnią, poza dobrze dobraną klawiaturą, warto zaopatrzyć się w mysz optyczną o dużej rozdzielczości, czy odpowiedni zestaw głośników lub słuchawki. Aby wszystkie akcesoria i peryferia spełniały swoją rolę, upewnij się, że laptop posiada odpowiednią ilość portów umożliwiających ich podłączenie.

Wydajny laptop dla gracza to dość duży wydatek. Warto więc zadbać o to, aby pieniądze w niego zainwestowane nie poszły na marne. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, czy dany sprzęt będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania, skontaktuj się ze mną, a z pewnością będę w stanie doradzić.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *