Jaki monitor LCD do pracy, a jaki do rozrywki

Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem zestawu komputerowego jest sam komputer, wraz z jego określonymi podzespołami. Jednak nie mógłby on prezentować nam swoich możliwości bez odpowiedniego monitora.

Decyzja, którą warto przemyśleć

Dla wielu osób czynnikiem decydującym przy wyborze monitora jest cena, co w praktyce sprowadza się do tego, że chcesz kupić tanio, bo to tylko monitor. Jeśli Ty również tak myślisz, to popełniasz spory błąd. Tak się bowiem składa, że to właśnie monitor jest najbardziej żywotnym elementem całego zestawu. Możesz z łatwością wymienić kartę graficzną, nawet procesor, a czynności tej dokonywać z roku na rok, aby zaspokajać własne potrzeby. Zaś monitor będzie Ci służył przez wiele lat i zawsze na tym samym poziomie.

Co więcej, monitor jest urządzeniem niezależnym od reszty podzespołów, dlatego też w razie potrzeby możesz wykorzystać go w całkiem innym zestawie. W przypadku wymiany procesora, zazwyczaj na jednej części nie poprzestaniesz. Konieczna będzie też prawdopodobnie zmiana płyty głównej, być może obudowy, itd. Właśnie z tego względu podjęcie decyzji o zakupie konkretnego monitora powinno być poprzedzone odpowiednimi przemyśleniami i zaczerpnięciem przynajmniej podstawowej wiedzy.

Względy estetyczne

Najbardziej banalny aspekt wyboru monitora dotyczy jego wyglądu. Obecnie przywiązujemy coraz większa uwagę do walorów estetycznych, dlatego też dobrym pomysłem jest dobranie koloru ramki do pozostałych elementów zestawu. Czarne głośniki i biały monitor to raczej niekorzystne połączenie, które z pewnością będzie raziło w oczy. Również rozmiar ma znaczenie, ponieważ jeśli planujemy remont lub zmianę położenia komputera, warto byłoby mieć pewność, że nowy monitor też  będzie tam pasował.

Parametry

Co oczywiste, najważniejszą kwestią pozostają ciągle parametry techniczne monitora i ich przełożenie na wymagania stawiane przez użytkowników. Obecnie na rynku znaleźć można całą gamę monitorów LCD, które z pewnością będą w stanie spełnić Twoje nawet najbardziej wygórowane oczekiwania, jednak czasami po prostu nie warto przepłacać.

Dla przeciętnego użytkownika ilość parametrów opisujących działanie monitora i jakość wyświetlanego na nim obrazu potrafi przyprawić o zawrót głowy. Najważniejsze z nich to:

  • Przekątna ekranu,
  • Rozdzielczość
  • Proporcje ekranu
  • Częstotliwość odświeżania
  • Czas reakcji matrycy
  • Kąty widzenia
  • Kontrast
  • Odwzorowanie barw
  • Złącza

Jak widać, nawet podstawowych i najważniejszych parametrów jest dość dużo. Czy to oznacza, że powinieneś dokładnie poznać zależność między nimi i ich wpływ na działania monitora? Niekoniecznie. Wszystko zależy bowiem od Twoich potrzeb.

Jeśli używasz komputera do przeglądania Internetu i pracy, która opiera się w głównej mierze na korzystaniu z edytorów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, to monitor LCD nie musi spełniać najwyższych standardów, choć niektóre jego parametry mogą znacznie uprzyjemniać pracę i w mniejszym lub większym stopniu oddziaływać na zmęczenie oczu.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy komputer, a więc też monitor w dalszym ciągu jest Twoim narzędziem pracy, gdy wykonujesz np. zawód grafika. W tym przypadku musisz postawić na zupełnie inne walory i zdecydowanie podnieść poprzeczkę wymagań, którą stawiasz swojemu przyszłemu monitorowi.

W jeszcze innej sytuacji znajdą się zagorzali gracze komputerowi, a w jeszcze innej osoby uwielbiające rozrywkę w postaci oglądania filmów. Przed zakupem musisz wziąć pod uwagę również takie kwestie jak to, ile osób jednocześnie może oglądać dany obraz na ekranie jednego monitora, z jakiej odległości, a także jaki format plików video i z jakiego źródła planujesz odtwarzać materiał. Kwestii wartych przemyślenia jest naprawdę dużo i oczywistym jest, że niektóre z nich może Ci się zdarzyć pominąć. Jeśli tego się obawiasz, to oczywiście zachęcam do kontaktu i wspólnie z pewnością wybierzemy najlepsze rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Zwróć również uwagę na to, czy w najbliższej przyszłości Twoje oczekiwania względem monitora nie ulegną zmianie. Być może zechcesz połączyć go z konsolą do gier, a może zaczniesz interesować się technologią wyświetlania obrazu w 3D. W tych wypadkach istotne będą takie kwestie jak ilość i rodzaj zainstalowanych w monitorze złącz, a także rodzaj matrycy. Niektóre zmiany preferencji, nawet banalne, mogą pociągać za sobą konieczność zmiany całego monitora. Jeśli jednak dobrze przemyślisz swoja decyzję, nawet w przyszłości dany monitor może okazać się w zupełności wystarczającym.

Dodatkowe możliwości

Monitor LCD może posiadać wiele dodatkowych funkcji, takich jak tuner TV, wbudowane głośniki, czy czujniki oświetlenia. Dla jednych mogą się one okazać istotne, a dla innych będą tylko dodatkiem, za który trzeba dodatkowo zapłacić, a który w praktyce nie doda żadnej wartości codziennemu wykorzystywaniu monitora. Jeśli nie chcesz przepłacać i kupić monitor szyty na miarę Twoich potrzeb, jeszcze raz zapraszam do skorzystania z mojej pomocy.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *