Dbając o sprzęt komputerowy wydłużasz jego żywotność

Podczas  korzystania z komputera myślisz o milionie rzeczy. Zazwyczaj myślisz o tym czy wszystko działa należycie szybko, czy Internet nam się nie zacina i czy sam komputer się nie zawiesza. Sprzęt komputerowy jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika do momentu jak coś się nie popsuje. Tak jest nie tylko z komputerem czy laptopem, ale także z innymi urządzeniami elektronicznymi. Mówiąc krótko, ludzie tak już mają, że nie przejmują się działaniem sprzętu kiedy działa on dobrze.

Czy warto działać prewencyjnie?

W kontekście sprzętu komputerowego musisz zadać sobie podstawowe pytanie: czy martwisz się na zapas i starasz się zapobiec różnymi problemom czy też mierzysz się z nimi kiedy się już pojawią? Ludzie wybierają różne rozwiązania, ale naszym zdaniem najlepszą opcją jest postawienie na prewencję. W praktyce oznacza to dbanie o zdrowie Twojego sprzętu komputerowego na co dzień. Konserwacja sprzętu komputerowego jest niezbędna, nieważne czy jest to sprzęt stacjonarny czy też sprzęt przenośny. W każdym serwisie dowiecie się, że dbanie o komputer codziennie pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości. Co więcej, wydłuża żywotność Twojego sprzętu. Często jest tak, że to właśnie brak konserwacji prowadzi do poważnych awarii.

Przechowywanie i ochrona przed uszkodzeniami

Często spotyka się sytuacje kiedy to ludzie zostawiają swoje laptopy w nasłonecznionych miejscach. Dla tych komputerów jest to bardzo niedobre. Źle znoszą oddziaływanie promieni słonecznych. Dlatego też najlepiej wkładać je do specjalnych pokrowców. Urządzenia przenośne narażone są też na zabrudzenie pyłem lub piaskiem. Problem nie leży w tym, że będą one zakurzone. Chodzi raczej o to, że piasek może uszkodzić wejścia USB lub dostać się do wentylatorów. To zaś prowadzi prosto do mechanicznych uszkodzeń. Czasami nawet niewielkie zabrudzenie pyłem może spowodować bardzo duże uszkodzenia.

Musisz także uważać na wilgoć i ciecze. Pomieszczenia, które są zaparowane źle służą komputerom. Para dociera do ich wnętrza i powoduje mikrokorozje. Ciecze to oczywiście woda, ale także wszelkiego rodzaju napoje, które pijesz podczas używania komputera. Wystarczy rozlać szklankę gorącej herbaty na klawiaturę, a problem gotowy. Dlatego też musisz być bardzo ostrożny. Najlepiej będzie jak darujesz sobie picie i jedzenie przy komputerze.

Bezpieczne przechowywanie to także unikanie uszkodzeń mechanicznych. Są one najczęściej spowodowane upadkami lub uderzeniami. W przypadku sprzętu stacjonarnego nie są tak częste, ale sprzętu przenośnego dotyczą już bardzo często. Aby ograniczyć je do minimum najlepiej jest zawsze nosić komputer w bezpiecznym etui, które będzie amortyzować upadki i uderzenia.

Podstawa to zasilanie

Nieważne czy masz sprzęt przenośny (notebook, laptop etc.) czy sprzęt stacjonarny musisz kontrolować zasilanie. Należy zwracać uwagę na to czy zasilacze nie robią się zbyt gorące. Jeśli tak się dzieje to znaczy, że Twój sprzęt może mieć problemy z chłodzeniem. Na dodatek, wysoka temperatura zasilacza zwiększa ryzyko zwarcia. Jeśli widzisz, że takie objawy nie znikają to powinieneś zastanowić się nad wymianą zasilacza. W temacie zasilania równie ważne jest ładowanie sprzętu. Tutaj zaleca się ładowanie baterii do samego końca. Ładowanie na raty nie jest efektywne. Wpływa negatywnie na żywotność baterii.

Czyszczenie

Dbanie o „zdrowie” Twojego sprzętu komputerowego to nie tylko przechowywanie, ale także czyszczenie go. Nie możesz zapominać o „odkurzaniu” komputera. Dotyczy to w szczególności otworów wentylacyjnych i układu chłodzenia. Ponadto, warto zadbać o umycie obudowy i „odkurzenie” klawiatury. Do mycia najlepiej kupić specjalny płyn ze ściereczką z mikrofibry, zaś do „odkurzania” sprężone powietrze. Jeśli nie masz go to możesz zawsze użyć pędzelka. Unikaj mycia klawiatury na mokro.

Jeżeli nie masz czasu lub wystarczających umiejętności, aby zająć się konserwacją swojego sprzętu to warto przekazać go w sprawdzone ręce do serwisu komputerowego. Tam specjaliści zajmą się nim dbając o to, aby nie było żadnych uszkodzeń. Takie czyszczenie na pewno wpłynie pozytywnie na jego działanie i żywotność. Pamiętaj, że konserwacja sprzętu komputerowego to przedłużenie życia Twojego komputera.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *