Oprogramowanie komputerowe niezbędne do użytku domowego.

Komputery, laptopy, czy nawet tablety i smartfony byłyby niczym bez odpowiedniego oprogramowania. W zależności od potrzeb użytkowników niezbędna jest instalacja określonych programów i aplikacji. Będą one  w stanie spełnić Twoje oczekiwania i sprawić, aby korzystanie ze sprzętu komputerowego było nie tylko funkcjonalne, ale też przyjemne.

Oprogramowanie komputerowe należy rozpatrywać w trzech podstawowych kategoriach:

  • systemowe,
  • narzędziowe,
  • użytkowe.

Z punktu widzenia użytkowników, oczywiście największe znaczenie mają programy użytkowe. Nie zawsze jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że ich funkcjonowanie byłoby niemożliwe bez odpowiedniego systemu i oprogramowania narzędziowego. To właśnie te dwa elementy determinują działanie pozostałych programów i nadają im takiego, a nie innego wyglądu.

Oczywiście przed wyborem systemu operacyjnego powinieneś się dobrze zastanowić i przemyśleć, jakie zadania będzie spełniał komputer w Twoim domu. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka systemów, z których każdy posiada określoną funkcjonalność, interfejs, a także możliwości, które wynikają z kompatybilności z danymi programami użytkowymi.

Jeśli zdecydujesz się też na jeden z systemów, powinieneś równie dobrze przemyśleć jego wersję. Doświadczeni użytkownicy MS Windows, czy innych systemów operacyjnych potrafią określić różnice pomiędzy kolejnymi wersjami, a także ich ograniczenia. Niestety często producent sprzętu narzuca nam system operacyjny, który teoretycznie najlepiej wykorzysta potencjał wynikający z wykorzystania danych podzespołów. Jednak nie oznacza to, że jesteś „uziemiony”. Tylko od Ciebie zależy jaki system chcesz mieć zainstalowany na własnym komputerze. Warto zaznaczyć, że nie musisz ograniczać się tylko do jednego.

Oprogramowanie systemowe i narzędziowe z założenia ma służyć wykorzystaniu potencjału całego sprzętu i przygotowaniu bazy pod programy użytkowe. Jednak dla mniej doświadczonych użytkowników ich wybór ten może stanowić swoistą czarną magię. Z tego właśnie powodu często zdajesz się na ślepy los lub kupujesz komputery z pełnym oprogramowaniem. Niestety zazwyczaj stosowane tego typu rozwiązania nie są najlepsze, ani nawet optymalne. Jeśli chcesz, aby komputer spełniał Twoje potrzeby i zawsze odpowiadał na Twoje oczekiwania, serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną, a zapewniam, że pomogę dobrać najlepsze rozwiązania do Twoich wymagań.

Ostatnią grupą, jak już wspomniałem na wstępie, najważniejszą z punktu widzenia użytkowników jest oprogramowanie użytkowe. To właśnie ono jest nam najbliższe podczas korzystania z komputera, czy laptopa. Stanowi zbiór wszystkich tych programów, które towarzyszą nam na co dzień, a bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie.

Wybór odpowiedniego oprogramowania użytkowego wbrew pozorom również może stanowić problem. Wśród tego typu programów, które na co dzień wykorzystujemy do domowych zastosowań, wyróżnić można:

  • programy antywirusowe i tzw. firewall,
  • programy do redagowania tekstu,
  • programy kalkulacyjne i obliczeniowe,
  • programy graficzne,
  • programy do gromadzenia danych,
  • programy komunikacyjne,
  • programy edukacyjne,

Pierwsza grupa, a więc programy antywirusowe, to najważniejsza kwestia, o którą należy zadbać przed przystąpieniem do korzystania z komputera. Niestety nie wszystkie programy antywirusowe są w stanie uchronić nas przed pojawiającymi się zagrożeniami. Tak jak nie można pozostawić programu antywirusowego samemu sobie i liczyć, że po jego instalacji będziemy mieć spokój na kolejne lata. Tego typu oprogramowanie wymaga regularnych aktualizacji bazy wirusów, ale często też potrafi spełniać znacznie więcej funkcji, które nie tylko uchronią nasz sprzęt przed zagrożeniem, ale też pomogą znaleźć błędy w rejestrze, usuną niepotrzebne pliki i przeprowadzą działania, które w efekcie przyspieszą pracę całego systemu.

Pozostałe grupy programów użytkowych należy dokładnie dostosować do stopnia zaawansowania obsługi komputera, ale też do potrzeb osób, które z niego korzystają. Istotne pozostają także parametry samego komputera, ponieważ w licznych przypadkach ich możliwości nie spełniają wymagań niektórych programów. Jeśli dokonasz odpowiedniego wyboru, to prosta edycja zdjęć nie będzie od Ciebie wymagała przejścia zaawansowanego kursu obsługi danego programu, a wszystko zrobisz wręcz intuicyjnie i bez najmniejszego problemu.

Czasami wydaje Ci się również, że posiadane przez Ciebie programy w zupełności spełniają Twoje  potrzeby. Jednak nie masz świadomości tego, że instalacja kilku dodatkowych rozwiązań, szczególnie w kategorii gromadzenia danych, może znacznie przyspieszyć działanie całego systemu. Istnieje również takie oprogramowanie komputerowe, które pomoże nawet usprawnić archiwizację i przeszukiwanie całych zasobów multimediów, od dokumentów tekstowych, na muzyce i zdjęciach kończąc.

Jeśli posiadasz komputer, który nie do końca spełnia Twoje oczekiwania pod kątem funkcjonalności, lub gdy dopiero przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego sprzętu, zachęcam do kontaktu i chętnie wyjaśnię wszystkie niuanse związane z możliwościami i ograniczeniami danego oprogramowania, a w razie potrzeby pomogę w jego instalacji i optymalizacji.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *