Czym powinien charakteryzować się monitor dla gracza

Duży wybór monitorów na rynku sprawia, że ciężko dokładnie określić, co najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Aby ułatwić sobie zadanie, warto jasno określić swoje potrzeby. Wszystkie parametry monitorów mają to do siebie, że lepiej lub gorzej sprawdzają się w określonych sytuacjach. Jaki więc powinien być monitor dla gracza?

Rozdzielczość

Jeśli jesteś zwolennikiem gier komputerowych, z pewnością wiesz, że w im wyższej rozdzielczości uruchomisz grę, tym lepszy efekt wizualny ona zapewni. Oczywiście jest to prawdą, jednak tylko pod warunkiem, że cały komputer posiada bardzo wydajne podzespoły. Jeśli zainwestujesz w monitor o rozdzielczości Full HD, a Twój komputer nie będzie najmocniejszy, to z pewnością nie wykorzystasz pełnego potencjału ekranu. Co więcej, nawet w przypadku zmiany rozdzielczości na mniejszą, komputer może nie poradzić sobie z nią najlepiej, powodując wyraźne opóźnienia.

Monitor dla gracza powinien być więc wybrany rozsądnie i dostosowany do możliwości Twojego komputera. Jeśli ich nie znasz i nie wiesz, jaki potencjał on posiada, skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci ustalić, na jaki monitor możesz sobie pozwolić.

Reakcja matrycy

Czas reakcji matrycy ma ogromne znaczenie w przypadku monitorów wykorzystywanych do gier. W tym wypadku doskonale sprawdzają się matryce TN o czasach reakcji poniżej 8 ms. Gorsze właściwości w tym względzie wykazują matryce IPS, choć najlepsze z nich wykorzystywane w monitorach tworzonych specjalnie dla graczy, posiadają tylko minimalnie gorsze parametry.

Input lag

Jest to pojęcie kluczowe dla graczy i płynności rozgrywki. Określa się nim czas jaki upływa od momentu wysłania sygnału do monitora, a wyświetleniem obrazu na ekranie. To opóźnienie, czyli „input lag” powinno być możliwie najmniejsze. Niestety producenci nie podają tego typu informacji, dlatego trzeba skorzystać z doświadczeń innych lub wiedzy specjalistów.

Technologia 3D

Efektowne gry trójwymiarowe potrafią zrobić imponujące wrażenie, jednak dopiero dzięki głębi 3D można poznać ich prawdziwe oblicze. Jakość monitorów wykorzystujących technologię 3D potrafi być bardzo zróżnicowana. Przede wszystkim trzeba zdecydować między technologią migawkową a polaryzacyjną. Mają one swoje wady i zalety, w przypadku których istotne będą też Twoje preferencje.

Odświeżanie

Poza wyżej wymienionymi parametrami, na płynność wyświetlania obrazu ma także wpływ odświeżanie. Im jest ono wyższe, tym płynniejszy będzie obraz. Warto jednak pamiętać, że w przypadku monitora 3D i wykorzystywaniu tej technologii, wartość odświeżania jest dzielona na pół. To sprawia, że tego typu monitor musi wręcz posiadać wysoką częstotliwość odświeżania.

Matryca

Obecnie na rynku istnieją dwa najważniejsze rodzaje matryc, którymi powinieneś się zainteresować: TN i IPS. Pierwsza z nich jest wystarczająca pod warunkiem, że nie należy nam na najwyższej jakości, a jedynie na płynnej rozgrywce. Druga jest rozwiązaniem nowoczesnym, charakteryzującym się doskonałym odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia, co będzie przydatne podczas połączenie kilku monitorów. Ekrany IPS są jednak znacznie droższe.

Jeśli nie wiesz, jaki monitor najlepiej sprawdzi się do gier, chętnie pomogę Ci dokonać najlepszego wyboru.

Przeczytaj również

3 thoughts on “Czym powinien charakteryzować się monitor dla gracza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *