jak wybrac odpowiedni router do domu

Wybór routera WiFi do domu to nie lada wyzwanie zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę multum możliwości oferowanych przez sklepy komputerowe i producentów.

W takiej sytuacji najlepiej skupić się na istotnych parametrach, które powinien posiadać router. To na pewno ułatwi wybranie odpowiedniego urządzenia.

Typ łącza

Podstawowa sprawa to typ łącza internetowego. Jest on uzależniony od Twojego dostarczyciela Internetu. Jeśli jest nim sieć osiedlowa to jest nim klasyczna skrętka posiadająca końcówkę RJ-45.

Z kolei operatorzy telewizji kablowych stosują bardzo często do Internetu łącze ethernetowe. Kupując router WiFi pod kątem takich operatów należy wybierać modele z wejściem WAN typu RJ-45.

W sytuacji gdy Internet jest Ci dostarczamy przez Telekomunikacji musisz zdecydować się na router z końcówką RJ-11 oraz z wbudowanym modemem typu ADSL2+.

Standard WiFi

Routery WiFi różnią się między sobą obsługiwanymi standardami. Obecnie największe możliwości w tym zakresie oferują urządzenia obsługujące standard IEEE 802.11n. Warto na nie postawić, ponieważ najczęściej umożliwiają transmisję danych na obu pasmach (2,4 GHz oraz 5 GHz). Dodatkowo, zapewniają dużą elastyczność kiedy chcesz stworzyć sieć domową, mają dobrą przepustowość i lepszy zasięg niż routery WiFi, które nie obsługą tego standardu.

Wybierając router ze standardem IEEE 802.11n stawiasz na przyszłościowe rozwiązanie
Z takimi routerem będziesz mógł w pełni korzystać z coraz szybszych łączy.

Bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa podczas wybierania routera nie może być zaniedbana. Stawianie na urządzenia z szyfrowaniem WEP nie ma już sensu, ponieważ nie zapewniają one dobrej ochrony. W tej chwili najlepiej wybrać router WiFi, który ma szyfrowanie WPA2. Oczywiście router na poziomie musi mieć też wbudowany firewall (zaporę).

Wyżej wymienione parametry pozwolą wybrać odpowiednie urządzenie. Współczesne routery WiFi posiadają także szereg zaawansowanych możliwości, na które warto na pewno rzucić okiem.

Jeśli jednak nie potrzebujesz większych możliwości i zależy Ci tylko na w pełni sprawnym, dobrze chronionym i perspektywicznym routerze do domu to powyższe parametry spokojnie Ci wystarczą.

Jeśli nie wiesz jaki router będzie dla Ciebie najlepszy, zapraszam do siebie na rozmowę aby móc wybrać  jak najlepsze urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *