prędkość internetu

Operatorzy kuszą szybkim Internetem. W końcu to właśnie prędkość Internetu decyduje o komforcie Twojej pracy i rozrywki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku buforowania plików lub ich ściągania. Nie jest również bez znaczenia przy ładowaniu stron internetowych. Sprawdź co wpływa na prędkość Twojego Internetu?.

Ustalenia umowne

Decydując się na zakup połączenia internetowego możesz wybrać interesujący Cię pakiet prędkości. Im większa, tym lepiej. Musisz jednak pamiętać, że maksymalna prędkość podawana w umowie to z reguły wartości teoretyczne. W praktyce rzeczywista prędkość Internetu to od 30 do 60 proc. wartości z umowy.

Infrastruktura dostawcy

Innym czynnikiem, który obniży szybkość działania Internetu jest stan i jakość infrastruktury operatora. Jeśli Twój dostawca korzysta z odpowiednio nowych urządzeń, kabli i nadajników to dobra Twoja. Niestety w wielu przypadkach jesteś skazany na korzystanie z sieci gorszej jakości, co będzie skutkować niższą szybkością transmisji danych.

Dystans i sąsiedztwo

Dane przesyłane są za pomocą kabli. Jeśli więc serwer znajduje się daleko od Twojego komputera, to może mieć to wpływa na szybkość Internetu. Nie bez znaczenia jest także sąsiedztwo, czyli inni użytkownicy korzystający z tej samej sieci. Dotyczy to w szczególności mieszkańców osiedli, bo korzystanie z jednego kabla oznacza, że to, co robi Twój sąsiad odbija się na prędkości transmisji u Ciebie.

Ustawienia i stan komputera

Szybkie działanie Internetu jest też zależne od stanu Twojego komputera. Jeśli masz nieaktualny antywirus lub zostałeś zainfekowany malware, które wykorzystuje sieć do zarażania to na pewno odbije się to na prędkości działania Internetu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na szybkość sieci jest automatyczne pobieranie się aktualizacji. Windows rezerwuje ok. 20 proc. możliwości łącza na ten cel. Nie trudno się domyślić, że aktualizacje „zamulą” Twój Internet, zwłaszcza jeśli jest ich kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt. Na szczęście może wyłączyć tę funkcję lub skonfigurować ta funkcję, aby informowało Ciebie o dostępnych nowych aktualizacjach, Wtedy to Ty decydujesz kiedy pobierzesz dane aktualizacje tym samym masz w danej chwili wolne łącze od pobierania.

Niewłaściwy modem

Szybkość Twojego Internetu zależy też od modemu/routera. Najczęściej operator dostarcza Ci taki, który wykorzysta w pełni możliwości łącza. Jeśli jednak stosujesz własny, starszy sprzęt lub po prostu nie potrzebnie kombinujesz z ustawieniami, to możesz nigdy nie wykorzystać potencjału i męczyć się z powolnym Internetem.

Kabel zamiast Wi-Fi

Bezprzewodowe korzystanie z Internetu jest niezwykle wygodne. Niestety z racji różnych fizycznych barier oraz możliwości samych routerów nie oferuje ono tak szybkiego transferu jak tradycyjne połączenie kablem. Jeśli więc chcesz korzystać możliwie z jak najszybszego Internetu, to zainwestuj w to mniej efektowne rozwiązanie.

Jak widać czynników wpływających na prędkość Internetu jest bardzo dużo. Na niektóre z nich możesz wpływać samemu (modem, kabel, ustawienia i stan komputera). Inne wymagają negocjacji z aktualnym dostawcą (prędkość umowna) lub po prostu zmiany operatora.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *