Zakup komputera stacjonarnego nie jest już tak ciekawą opcją, jak jeszcze kilka lat temu. Laptopy również posiadają swoje wady i ograniczenia. Rozwiązaniem może być komputer typu All-in-One.

Czym jest AiO?

Komputer All-in-One (AiO) swoim wyglądem przypomina zwykły monitor. Do jego działania nie są potrzebne jednak żadne dodatkowe urządzenia, gdyż wszystkie podzespoły są wbudowane w jego konstrukcję i znajdują się za ekranem.

Choć AiO wymaga podłączenia do prądu, to i tak jest doskonałą alternatywą dla PC-tów i laptopów. Z tymi pierwszymi wygrywają kompaktowością. Laptopy przewyższają natomiast rozmiarem ekranu i możliwościami multimedialnymi.

Parametry techniczne

W komputerach AiO znaleźć możesz obecnie niezwykle wydajne podzespoły, które gwarantują wysoką wydajność i pozwalają spędzać długie godziny z grami komputerowymi, Również przy pracy z zaawansowanymi programami komputer All-in-One daje możliwości zbliżone do komputerów stacjonarnych, a także wiele więcej. Niestety ich cena jest wyższa niż w przypadku PC-tów lub laptopów o podobnych parametrach.

Ekran

Największą zaletą komputerów AiO jest ich ekran. Na rynku znaleźć można wyświetlacze o dużej przekątnej, najczęściej mieszczące się w przedziale od 20 do 30 cali. Co więcej, wiele z nich wyposażonych jest w ekran dotykowy, który zapewnia wysoki komfort obsługi i doskonale sprawdza się z nowymi systemami operacyjnymi. Również surfowanie po Internecie daje w takim przypadku zdecydowanie więcej przyjemności.

Multimedia

Komputer All-in-One to niezwykle szerokie możliwości w zakresie rozrywki. Z powodzeniem mogą one stać się domowym centrum multimediów. Sprzyjają temu wbudowane tunery telewizyjne, czy napędy DVD i Blu-Ray. Dzięki ich łatwej obsłudze z pewnością mogą okazać się one ciekawszym rozwiązaniem niż kupowanie drogich odtwarzaczy, których możliwości ograniczone są do kilku funkcji.

Peryferia

Do AiO bez problemu podłączysz też wszelkie urządzenia zewnętrze. Oczywiście aby było to możliwe, musisz wcześniej upewnić się, że kupowany przez Ciebie sprzęt posiada odpowiednie porty. Obecnie w większości przypadków rozwiązaniem może być jednak połączenie bezprzewodowe. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać komputer AiO zarówno w pracy, podłączając do niego drukarki i skanery, jak i w rozrywce.

Kontrolery

Do obsługi komputerów AiO możesz wykorzystać standardowe myszki i klawiatury. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością zakup tych urządzeń z interfejsem bezprzewodowym, najczęściej wykorzystujących Bluetooth. Wielu producentów dodaje do swoich AiO piloty zdalnego sterowania, które sprawdzają się w przypadku oglądania filmów i obsługi innych multimediów.

Czy zakup AiO się opłaca?

Komputery AiO mają niewątpliwie wiele zalet, jednak także jedną poważną wadę, którą są ceny. Zakup wydajnych modeli wiąże się z przeznaczeniem na nie kilku tysięcy złotych. Porównywalne komputery stacjonarne lub laptopy z pewnością będziesz mógł kupić taniej. Różnice stanowi jednak fakt, że AiO może być wspomnianym domowym centrum rozrywki i daje wiele możliwości, których nie zapewni laptop i PC razem wzięte.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *