Jak odświeżyć stary komputer za niewielkie pieniądze

Komputer stacjonarny zakupiony kilka lat temu z pewnością daje już pierwsze oznaki starości. Na szczęście całkowita wymiana sprzętu nie jest jedynym rozwiązaniem. Pomocne może okazać się odświeżenie starego komputera za niewielkie pieniądze.

Wymiana podzespołów

Pierwszym krokiem jaki zazwyczaj podejmujesz jest wymiana określonych podzespołów w posiadanym już komputerze. Tutaj możliwości jest teoretycznie bardzo dużo, ponieważ komputer stacjonarny daje wręcz nieograniczone pole do popisu w kwestii różnym modyfikacji.

Jeśli nastawiasz się na niewielki wydatek, powinieneś zastanowić się, czy będą interesowały Cię podzespoły nowe, czy używane. Powinieneś mieć też na uwadze kompatybilność nowych elementów z już posiadanymi, takimi jak płyta główna lub zasilacz.

W przypadku bardziej leciwego sprzętu jedynym rozwiązaniem pozostają podzespoły z rynku wtórnego. Nowoczesna karta graficzna, czy procesor, z pewnością będą przekraczały możliwości Twojej płyty głównej. Także znalezienie kości pamięci RAM stosowanych ponad 5 lat temu może być trudne. Ponownie jedynym rozwiązaniem jest używana pamięć RAM.

Podzespoły zakupione na rynku wtórnym to również szansa na znaczne oszczędności. Jednocześnie możesz liczyć na to, że np. najwydajniejsze karty graficzne sprzed kilku lat, będziesz mógł obecnie nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze. W wielu przypadkach ich wydajność będzie wyższa od nowych układów w porównywalnym przedziale cenowym.

Podkręcanie

Interesującą metodą na odświeżenie starego komputera jest podkręcenie niektórych jego podzespołów. Na tym polu największe możliwości daje zazwyczaj procesor i karta graficzna.

Niestety samo podkręcenie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W przypadku ich braku możesz z łatwością przesadzić, a to  skończy się uszkodzeniem całego komputera. Z drugiej strony koszt podkręcenia procesora przez doświadczoną osobę i tak będzie niższy, niż jego wymiana na inny model. Z tego powodu warto rozważyć taką opcję i zapytać o możliwy do osiągnięcia efekt. To pozwoli skalkulować koszty w stosunku do rezultatu.

Zwiększenie pamięci RAM i pojemności dysku

Odświeżenie starego komputera poprzez dodanie pamięci RAM to jednak z najłatwiejszych, a jednocześnie dających naprawdę duże zmiany metoda. Oczywiście wcześniej powinieneś upewnić się, czy dysponujesz wolnym gniazdem na kolejną kość RAM.

Musisz też znać rodzaj obsługiwanej przez daną płytę pamięci. Jeśli nie posiadasz wolnych gniazd, może wyciągnąć jedną z kości i zastąpić ją większą. Starą kość możesz oczywiście sprzedać jako używaną.

Wymiana dysku twardego również jest interesującym rozwiązaniem, które nie musi być drogie. Większa pojemność i szybkość odczytu danych z pewnością dadzą efekt w postaci większej prędkości otwierania różnych programów i działania całego systemu. Stary dysk najlepiej wykorzystać jako dysk zewnętrzny. Zamknięcie go w odpowiedniej obudowie nie powinno wiele kosztować, a w przyszłości z pewnością okaże się przydatny.

Tutaj najlepszym rozwiązaniem może okazać się wymiana na nawet nie wielkiej pojemności dysk SSD, na którym byłby zainstalowany tylko system operacyjny. Musisz jednak pamiętać o złączu SATA dostępnym na Twojej płycie głównej ponieważ takiego rodzaju dysku możesz podłączyć tylko w taki sposób.

System

Bardzo ważną sprawą w kwestii prędkości działania całego systemu jest system operacyjny. Jeśli obecnego używasz już od bardzo długiego czasu, spadek wydajności jest nieunikniony. Często rozwiązaniem może okazać się zwykła reinstalacja.

Można ją przeprowadzić bez utraty danych zapisanych na dysku. Oczywiście największą wydajność da nam instalacja tzw. „ na czysto”, czyli usunięcie wszystkich partycji, założenie ich od nowa i dopiero instalacja systemu operacyjnego.Zajmie to nam na pewno więcej czasu, ale będziemy mieli pewność, że zainstalowany system jest naprawdę „świeży” bez zbędnym plików, robaków i zagnieżdżonych czasem wirusów.

Takie działanie można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą profesjonalisty. Z pewnością nie będzie to kosztowało wiele, a efekt może być więcej niż satysfakcjonujący.

Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać bądź będziesz miał jakieś obawy zapraszam do kontaktu lub bezpośrednio do nas do firmy.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *