Pamięć flash to rozwiązanie, które dzięki wielu zaletom zaskarbiło sobie uznanie użytkowników sprzętu elektronicznego. Niestety nie jest ono pozbawione również wad.

Zastosowanie

Obecnie na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, które bazują na pamięci flash. Najlepszym ich przykładem są popularne pendrive’y, a także karty pamięci. Tych drugich wyróżniamy kilka rodzajów, przy czym najpopularniejsze to karty SD (Secure Digital) i MMC (MultiMedia Card). W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się także dyski SSD, które znacznie zwiększają komfort pracy z komputerem.

Zalety pamięci flash

Podczas wymieniania zalet pamięci flash, jednym z najczęściej padających argumentów jest szybkość zapisu i odczytu danych. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku dysków SSD. Dzięki nim możemy liczyć na znacznie szybsze uruchamianie systemu operacyjnego, w stosunku do tradycyjnych dysków HDD.

Co więcej, nawet po kilku latach spadek szybkości nie powinien być zauważalny, co w przypadku dysków twardych wydaje się być nieuniknione. Także dostęp do folderów i aplikacji jest znacznie przyspieszony. Jeśli często pracujesz na wielu zakładkach i programach jednocześnie, zalety pamięci flash odczujesz na własnej skórze, dzięki brakowi jakichkolwiek poślizgów i opóźnień w ich działaniu.

Kolejną zaletą pamięci flash jest z pewnością jej trwałość. O ile dyski HDD, czy płyty CD i DVD wymagają od użytkownika dużej ostrożności, a każda rysa, czy upadek mogą doprowadzić do ich uszkodzenia, o tyle w pamięci flash ten problem nie występuje.

Konstrukcja pamięci flash sprawia, że jest ona odporna na czynniki zewnętrzne i posiada dużą trwałość fizyczną. Jeśli więc zainwestujesz w pendrive w metalowe obudowie, możesz być prawie pewien, że nie stracić zapisanych w nim danych, dopóki sama obudowa nie ulegnie zniszczeniu.

Pośrednio wpływa na to fakt, iż pamięć flash nie posiada ruchomych części w samym nośniku, ani w napędzie służącym do jego odczytu. Jednocześnie wpływa to na mniejszą emisję ciepła i dźwięku, co należy uznać za kolejną zaletę.

W przypadku kart pamięci i pendrive’ów istotne są także niewielkie rozmiary, które doskonale sprawdzają się w przypadku pamięci przenośnej. Dodatkowo niewielkie rozmiary dysków SSD idealnie nadają się do urządzeń mobilnych, takich jak laptopy. Wszystko to w połączeniu z trwałością i szybkością odczytu sprawia, że pamięć flash rysuje się jako idealne rozwiązanie do magazynowania danych.

Wady pamięci flash

Niestety pamięć flash posiada też dość istotne wady. W pierwszym rzędzie należy wymienić choćby ich wysokie ceny w stosunku do dysków twardych, czy płyt CD/DVD. Odpowiada za to wysoki koszt produkcji. Jeśli przechowujesz duże ilości danych i kuszą Cię zalety pamięci flash, musisz mieć świadomość, że obecnie jest to póki co najdroższe tego typu rozwiązanie.

Mimo teoretycznie dużej swobody w dostępie do danych, pamięć flash posiada na tym polu istotne ograniczenia. Ich największą wadą jest brak możliwości zmieniania i nadpisywania istniejących danych.

Aktualizacja pliku odbywa się poprzez tworzenia kopii zapasowej istniejącego pliku, przez co operacja taka wymaga większej pojemności dysku. Jednocześnie, mimo iż pamięć flash jest pamięcią trwałą, to ilość zapisów danych jest w jej przypadku ograniczona. Najtańsze pamięci flash posiadają limit w wysokości 5 tysięcy cykli, a najlepsze osiągają nawet 100 tysięcy. Mimo wszystko jest to wada, która sprawia, że w pewnym momencie taki dysk stanie się praktycznie bezużyteczny.

Wady i zalety pamięci flash sprawiają, że warto dokładnie zastanowić się nad ich wyborem do określonych zastosować. Choć w wielu przypadkach ma ona znaczącą przewagę nad innymi nośnikami pamięci, to czasami okazuje się też rozwiązaniem mniej korzystnym.

Jeśli masz dodatkowe pytania bądź coś jest dla Ciebie nie do końca jasne zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *