Jak zadbać o właściwe chłodzenie komputera

Wydajne podzespoły to nie jedyna kwestia, o którą powinieneś zadbać, aby móc cieszyć się dużą mocą obliczeniową komputera. W celu jego poprawnego działania niezbędne będzie zapewnieniu mu odpowiedniego chłodzenia.

Powody przegrzewania się komputera

Zazwyczaj problemy związane z przegrzewaniem się komputera są związane z zastosowaniem niewłaściwego układu chłodzenia. Powinieneś pamiętać o tym, że im bardziej wydajne podzespoły zamontujesz w obudowie swojego PC-ta, tym lepszego układu chłodzenia będą one wymagały.

Sama obudowa również może mieć wpływ na przegrzewanie się podzespołów. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których poszczególne elementy komputera ulegają przegrzaniu z powodu zbyt wysokiej temperatury na zewnątrz obudowy, czyli w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz.

Skutki zbyt wysokich temperatur

Jeśli chłodzenie komputera nie będzie wystarczające, jego podzespoły z pewnością szybko dadzą o tym znać. Pierwszym objawem będzie głośniejsza praca wentylatorów i delikatne, jednak odczuwalne drganie całej obudowy.

Następnie odczujesz spadek wydajności procesora, a więc znaczne obniżenie jego taktowania, które doprowadzi do tego, że nie będzie on w stanie poradzić sobie z wieloma programami.

Osiągnięcie temperatury krytycznej doprowadzi do restartu całego systemu, który może powtarzać się kilkakrotnie, jeśli nie zapewnimy lepszego chłodzenia. W ostateczności może się też okazać, że komputera nie uda się uruchomić, a to z powodu uszkodzenia niektórych jego podzespołów.

Kontrola temperatury

Jak to zwykle bywa, najlepszą metodą na zapewnienie poprawnego działanie komputerowi jest zapobieganie, a nie „leczenie”. W sieci znaleźć można wiele darmowych aplikacji, które na bieżąco będą monitorowały temperaturę procesora, czy karty graficznej.

Jednym z takich bezpłatnych programów jest chociażby HWMonitor.

Możesz także przeprowadzić kilkuminutową symulację, która zwiększy do maksimum wydajność Twojego sprzętu, a następnie oceni, czy chłodzenie komputera było wystarczające. Do tego celu również możesz wykorzystać aplikacje udostępniane bezpłatnie.

 Najbardziej czułe podzespoły

Teoretycznie najczęściej przegrzewanie dotyczy takich elementów, jak wspomniany już procesor i karta graficzna. W rzeczywistości może się jednak okazać, że problem będzie dotyczył nawet napędu optycznego (choć dzieje się to niezwykle rzadko).

Szczególną uwagę powinieneś przykładać do sekcji zasilania na płycie głównej i karcie graficznej. Przegrzanie często dotyczy też zasilacza, dysku twardego i chipsetu płyty głównej.

Napęd optyczny i pamięć RAM są zdecydowanie bardziej odporne na wysokie temperatury, jednak również w ich przypadku może pojawić się problem.

 Zapobieganie przegrzaniu

Poza wspomnianą już kontrolą temperatury i obserwowaniem jakichkolwiek anomalii, powinieneś zadbać o czystość we wnętrzu obudowy. Kurz jest jednym z najczęstszych problemów, mimo iż można sobie z nim bardzo łatwo poradzić.

W wielu przypadkach rozwiązaniem będzie też wymiana poszczególnych elementów układu chłodzenia. W laptopach skuteczne mogą okazać się natomiast specjalne podkładki chłodzące.

Skuteczne dopasowanie układu chłodzenia do wydajności wszystkich podzespołów ma olbrzymie znaczenie. Jeśli podstawowe metody, takie jak wyczyszczenie podzespołów z kurzu zawiodą, najlepiej zwrócić się do specjalisty, który zoptymalizuje wszystkie elementy odpowiedzialne za skuteczne chłodzenie komputera. Zapewni Ci to możliwość pracy ze swoim sprzętem nawet przy najwyższym wykorzystaniu jego wydajności.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *