Jak wybrać kartę graficzną

Karta graficzna to istotny element każdego komputera stacjonarnego. Wiele osób, które myśli o kupnie komputera łamie sobie głowę nad tym jaką kartę graficzną wybrać. Jak to zwykle w życiu bywa odpowiedni wybór zależy od indywidualnych okoliczności i potrzeb. Właśnie o tych okolicznościach i czynnikach postaram się napisać kilka słów.

Zastosowanie

Podczas wyboru karty graficznej trzeba wiedzieć do czego będziesz używać komputera. Jeśli Twoje oczekiwania ograniczają się do takich kwestii jak oglądanie filmów i przeglądanie stron internetowych to na pewno będziesz potrzebować innego produktu niż wtedy kiedy chcesz regularnie grać w gry komputerowe.

Podstawowe zastosowanie karty graficznej, które można nazwać zastosowaniem domowo-biurowym to wcześniej wspomniane oglądanie filmów i korzystanie z Internetu. W takich sytuacjach spokojnie wystarczy nam tania karta graficzna nie posiadająca rozbudowanego układu chłodzącego czyli tzw. chłodzenie pasywne (bez wentylatora).

Do takich zastosowań w zupełności wystarczy Ci również zintegrowana na płycie głównej karta graficzna (jeśli takową oczywiście posiadasz). To oczywiście rozwiązuje całkowicie Twój problem bez dodatkowych kosztów i kupna dodatkowej karty graficznej.

Inna opcją jest przydzielenie większej pamięci na kartę graficzną z pamięci RAM (cały czas mowa o zintegrowanej karcie graficznej). Pozwoli to na uzyskanie większej „mocy” Twojej karty graficznej. Dzisiejsze płyty główne potrafią spokojnie „przydzielić sobie” nawet 1GB pamięci właśnie z pamięci RAM.

Jeśli dodatkowo zdarza Ci się sporadycznie włączać jakieś gry komputerowe (niekoniecznie najnowsze tytuły) oraz obrabiać zdjęcia w programach graficznych to wtedy potrzebna Ci będzie karta graficzna standardowej klasy (min.512 MB pamięci plus ciche chłodzenie).

Dla miłośników gier komputerowych, którzy sprawdzają najnowsze produkcje najlepszym pomysłem będą najwydajniejsze karty graficzne obsługujące nowoczesne technologie.

Cena

Każdy kupujący dysponuje ograniczonym budżetem. Oczywiście te ograniczenia finansowe są zależne od oczekiwań i możliwości konsumenta. Karta graficzna to taki produkt, który można nabyć zarówno za 100zł, 1000zł kończąc nawet na 4000zł.

Cena karty graficznej jest bezpośrednio związana z jej możliwościami i wydajnością. Reguła jest taka, że produkty skierowane do takich zastosowań jak biuro i dom są najtańsze.

Ich ceny wahają się od 100zł do 300 zł. Początkujący i sporadyczni gracze mogą zdecydować się na kupno karty za 300-500 zł. Ostatnia kategoria cenowa 500–1500 zł to karty dla miłośników gier komputerowych. Cena tych produktów najczęściej odzwierciedla ich wydajność (im droższe, tym bardziej wydajne).

Podsumowując, to jaką kartę graficzną kupisz jest wypadkową dwóch podstawowych czynników: zastosowania i ceny. Jeśli właśnie w ten sposób podejdziesz do tego problemu to na pewno uda Ci się dobrze wybrać spośród multum propozycji rynkowych.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *