dzialanie dyskow ssd

Choć dyski twarde (HDD) od wielu lat stanowią podstawę pamięci masowej wykorzystywanej w komputerach, to coraz większą konkurencję dla nich stanowią dyski SSD.

Budowa dysku SSD

Dyski SSD, czyli Solid State Disk/Drive to dyski stałe. Objawia się to w ich budowie. W odróżnieniu od tradycyjnych dysków talerzowych nie posiadają one ruchomych części. Są zbudowane z modułów pamięci flash i odpowiedniej elektroniki, która ma za zadanie sterować nimi. Dyski SSD czy warto je kupić. Takie pytanie coraz częściej sobie zadajesz.
W tym artykule postaram się wyjaśnić za i przeciw, aby pomóc Ci podjąć słuszną decyzję.

Każdy moduł to z kolei miliony komórek pamięci i układów elektrycznych. Określone rodzaje dysków SSD różnią się między sobą technologią zapisu danych na komórkach pamięci. Należy w tym miejscu dodać, że każda z komórek wytrzymuje określoną ilość zapisów. Ta może wahać się w przedziale od kilku do 100 tysięcy zapisów.

Rodzaje dysków SSD

Dyski SSD mogą występować w różnych odmianach i zastosowaniach. Najczęściej różnią się rozmiarem, który pozwala przystosować je do określonego urządzenia. Najpopularniejsze typu dysków Solid State Disc to:

  • Napędy wewnętrzne – są przystosowane do pracy zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Występują najczęściej w rozmiarze 1,8- i 2,5-cala. Zdarzają się także większe, 3,5-calowe dyski, które w praktyce stanowią połączenie kilku mniejszych dysków 2,5-calowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą osiągać duże pojemności, porównywalne z dyskami HDD.
  • Napędy zewnętrzne – to dyski SSD zamknięte w odpowiednią obudowę i posiadające złącza umożliwiające podłączenie ich do portu USB lub eSATA. Jeśli chcesz skorzystać z szybkości oferowanej przez technologię flash, zdecydowanie powinieneś wybrać to drugie rozwiązanie lub też w miarę możliwości – interfejs USB 3.0.
  • Karty MiniPCIe – są wykorzystywane w urządzeniach mobilnych, takich jak laptopy i netbooki. Niestety nie mogą pochwalić się dużą pojemnością, a na domiar złego nie w każdym laptopie znajdziesz wolny port MiniPCIe
  • Karty do serwerów – oferują ogromną pojemność i najwyższą szybkość transferu danych. Zostały stworzone z myślą o potrzebach serwerów, co przekłada się na ich parametry i cenę.

Zalety technologii SSD

Dyski SSD wykorzystują technologię flash, co generuje wiele zalet. Pierwszą z nich jest prędkość odczytu i zapisu danych. Odczyt następuje w nich praktycznie bez opóźnień, gdyż te, które występują są niezauważalne dla ludzkiego oka. Można powiedzieć, że w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi odczyt jest sto razy szybszy.

Również zapisywanie danych na dyskach SSD jest znacznie szybsze. Niestety jeśli stosujemy np. starsze pendrive’y oparte na interfejsie USB 2.0 to różnica nie będzie aż tak odczuwalna, jak w sytuacji, gdy posiadamy dyski przenośne wykorzystujące USB 3.0.

Z racji braku ruchomych części, dyski SSD są także odporne na wstrząsy. To sprawia, że idealnie spisują się jako dyski zewnętrzne, bijąc na głowę rozwiązania wykorzystujące tradycyjne dyski magnetyczne. Na korzyść technologii SSD przemawia też niższe zużycie prądu i fakt, że są prawie bezgłośne.

Wady technologii SSD

Wśród wad na pierwsze miejsce zawsze wysuwa się cena. Zakup dysku SSD o pojemności 128 GB jest wydatkiem porównywalnym do zakupu dysku HDD o pojemności kilkukrotnie wyższej. Jeśli zależy Ci na nośniku do przechowywania dużej ilości danych, SSD może przekroczyć Twój budżet. Jeśli jednak stać Cię na takie rozwiązanie a przechowywane przez Ciebie dane mają duże znaczenie, trudno znaleźć lepsze rozwiązanie od dysku SSD.

Warto pamiętać, że nie każdy dysk SSD daje taką samą jakość użytkowania. W zależności od producentów, różnica w jakości może być dość znacząca

Jeśli dalej masz obawy odnośnie dysku SSD czy warto kupić i czy jest dobrym rozwiązaniem, skontaktuj się ze mną. Na podstawie Twoich oczekiwań względem dysku powiem, jaki dysk kupić.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *