jak wybrac odpowiedni router do domu

Jeśli regularnie korzystasz z Internetu, a dodatkowo chcesz wykorzystywać go w urządzeniach innych niż komputer (smartfony, TV, drukarki, konsole do gier), powinieneś zastanowić się nad stworzeniem sieci bezprzewodowej. Do tego celu niezbędny będzie odpowiedni router.

Czym kierować się przy wyborze?

Router to urządzenie, które ma zapewnić komfort korzystania z sieci bezprzewodowej, ale także bezpieczeństwo. Obecnie tego typu urządzenia posiadają wiele rozbudowanych funkcji, które mają na celu gwarantować bezproblemowe korzystanie z Internetu w każdych okolicznościach.

Zapewniają one także szerokie możliwości w kwestii zarządzania dostępem do sieci. Nie zawsze jednak wszystkie nowinki technologiczne muszą się sprawdzać lub być niezbędne akurat w Twoim przypadku. Nierzadko to właśnie starsze routery będą bardziej odpowiednim wyborem.

Prędkość

Obecnie na rynku wykorzystywane jest pięć podstawowych standardów technologii WiFi. Najwolniejszymi z nich są 802.11b i 802.11g. Ten pierwszy osiąga maksymalną prędkość transmisji danych na poziomie 11 Mb/s; drugi teoretycznie 54 Mb/s, choć w praktyce maksymalny osiągalny transfer to około 20 Mb/s.

Kolejnym standardem WiFi, patrząc pod katem prędkości jest 802.11a – do 54 Mb/s, następnie 802.11n – do 300 Mb/s, kończąc na 802.11ac, który osiąga nawet do 1 Gb/s. Choć prędkości te robią wrażenie i podczas wyboru routera mogą okazać się kuszące, to należy mieć świadomość, że wykorzystanie wszystkich możliwości standardu ac jest praktycznie niemożliwe.

Przede wszystkim powinieneś wziąć prędkość oferowaną przez Twojego dostawcę Internetu. Jeśli ta wynosi np. 15 – 20 Mb/s, teoretycznie nawet standard n okaże się zbędny. Kolejna kwestia to urządzenie korzystające z sieci. Nawet komputer z kartą sieciową w standardzie n nie skorzysta z możliwości oferowanych przez ac. Router do domu nie zawsze musi być najnowszy technologicznie, ale zawsze  możesz  taki zakup potraktować przyszłościowo, jednak przede wszystkim musisz zastanowić się, czy kiedykolwiek zapragniesz korzystać z prędkości sięgającej ponad 300 Mb/s?

Zasięg

Zasięg to dość problematyczna kwestia. W jednym przypadku im będzie większy, tym lepiej. Dotyczy to szczególnie posiadaczy dużych domów. Wyjście do innego pomieszczenia i ograniczenie zasięgu, a więc też komfortu korzystania z Internetu będzie sporą niedogodnością. Jeśli jednak posiadasz mniejsze mieszkanie, duży zasięg może być pokusą dla sąsiadów. Ci mogą nie tylko zacząć korzystać z Twojego Internetu, ale też wykraść dane z Twojego komputera. Oczywiście dobry router będzie też dobrze chroniony, jednak zawsze może znaleźć się ktoś, kto bez problemu obejdzie zabezpieczenia.

Częstotliwość

Zdecydowanie ważniejsza może być wykorzystywana przez router częstotliwość. Standardowo większość urządzeń bezprzewodowych wykorzystuje częstotliwość 2,4 GHz, która jest stosowana w standardzie b i g. Problem polega na tym, że z takiej samej częstotliwości korzysta większość innych urządzeń w domu, pomijając myszki bezprzewodowe, czy wszystkie urządzenia korzystające z Bluetooth.

Duże obciążenie tej częstotliwości może prowadzić do problemów z połączeniem internetowym. Standard n, a i ac mogą natomiast wykorzystywać częstotliwość 5 GHz, która jest znacznie mniej obciążona i daje większą stabilność.

Bezpieczeństwo

Obecnie oferowane na rynku routery są już stosunkowo dobrze chronione i wykorzystują standard szyfrowania WPA2. Mimo wszystko to od Ciebie zależy, czy sieć będzie bezpieczna, czy podatna na zagrożenia. Od razu po konfiguracji powinieneś zmienić login i hasło routera, a także fabryczny kod SSID. Aktualizacja oprogramowania również ma duże znacznie. To właśnie w ten sposób producent będzie mógł zwiększać bezpieczeństwo oferowane przez swoje urządzenie.

Dodatki

Wśród nowych routerów znaleźć można także wiele dodatkowych funkcji. Warto wyróżnić miedzy innymi port USB pozwalający podłączyć pendrive i udostępnić pliki bezprzewodowo wszystkim użytkownikom sieci. Atrakcyjne może być także WPS (WiFi Protected Setup), które pozwala na szybkie i automatyczne konfigurowanie nowego połączenia.

Inną nowiną jest funkcja smart home, dzięki której będziesz mógł zdalnie zarządzać routerem i wszystkimi podłączonymi do niego urządzeniami. Tutaj wymienić można np. ograniczenie Internetu dziecku późnym wieczorem i zachęcenie go do pójścia spać.

Wybór routera do domu poprzedzony powinien być realnymi potrzebami. Czasami nie warto przepłacać, gdyż nie będziesz w stanie wykorzystać tego, co kupisz za ciężko zarobione pieniądze.

Warto także zorientować się, jakiej technologii wymaga Twój dostawca Internetu. Jeśli jednak masz trudności z wyborem odpowiedniego urządzenia, albo nie wiesz, jak skutecznie je zabezpieczyć, zachęcam do kontaktu ze mną.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *