Ważne parametry i funkcje dysków HDD

Dysk HDD jest ciągle najtańszym i najbardziej pojemnym sposobem na przechowywanie danych. Z tego też powodu najczęściej wybierasz go do swojego komputera.
W rzeczywistości dyski HDD mogą znacznie różnić się między sobą parametrami, a więc także zastosowaniem.

Dyski HDD to klasyczne rozwiązanie wykorzystujące zapis magnetyczny. W ich wnętrzu znaleźć można wiele ruchomych części, na czele z talerzami, przez co teoretycznie są one bardziej podatne na wstrząsy.

W rzeczywistości, to jaki dysk twardy dopasujesz do swoich potrzeb, może się okazać solidnym i długowiecznym rozwiązaniem. Jeśli chcesz, aby zakupiony przez Ciebie dysk twardy spełnił Twoje oczekiwania, powinieneś skupić się na jego parametrach i własnych potrzebach.

Pojemność

Z pewnością pierwszą rzeczą, na którą zwrócisz uwagę przy zakupie dysku HDD będzie jego pojemność. Cena jednego gigabajta pojemności waha się obecnie w granicach kilkunastu złotych, dzięki czemu jest to najtańsze rozwiązanie w kwestii magazynowania danych. Już za kilkaset złotych możesz nabyć dysk o pojemności 2 TB, które powinny spełnić oczekiwania nawet tych bardziej wymagających użytkowników.

Prędkość obrotowa

Sama pojemność dysku ma niewielkie znaczenie w kwestii jego wydajności i jakości działania. Tutaj bardzo ważnym parametrem jest prędkość obrotowa talerzy, czyli RPM.
W przypadku laptopów standardowo parametr ten wynosi 5400 obr./min. Prędkość obrotowa dysków stosowanych w komputerach stacjonarnych jest wyższa i może wynosić 7200 lub nawet 10 000 obr./min.

Jeśli zależy Ci na większej prędkości transferu danych, z pewnością powinieneś poszukać możliwie najszybszych dysków. Pamiętaj jednak, że większa wydajność wiąże się z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i szybszym zużyciem samego dysku.

Pamięć podręczna

Zadaniem pamięci podręcznej jest usprawnianie przepływu danych. W dużej mierze to właśnie od niej uzależniona jest prędkość procesów zachodzących na dysku. Ilość pamięci podręcznej może wahać się w przedziale od 2 do 64 MB. Im wyższa, tym wydajność dysku również będzie bardziej zauważalna.

Liczba talerzy

We wnętrzu dysku twardego znaleźć można od 1 do 4 talerzy. Ich ilość zależy od technologii wykorzystywanej przez danego producenta. Zakłada się jednak, że im mniej talerzy, tym dysk jest mniej awaryjny, lżejszy i co najważniejsze z punktu widzenia codziennego użytkowania  – cichszy.

Interfejs i płyta główna

Przed zakupem powinieneś upewnić się, jakie kontrolery do dysku twardego posiada Twoja płyta główna i szukać dysków odpowiadających płycie głównej. Kolejna kwestia to złącza i wyjścia jakie znajdują się na dysku.

W przypadku dysków wewnętrznych wyróżnia się zazwyczaj interfejs SATA, SATA-II, IDE lub ATA. W profesjonalnych zastosowaniach występuje także interfejs SAS. W przypadku dysków zewnętrznych wyróżnia się interfejs SATA, FireWire i USB w standardzie 2.0 lub 3.0.

Pozostałe parametry

Warto zwrócić uwagę również na parametr określający średni czas dostępu do danych. Jest on liczony w milisekundach i wynosi od 1 ms do 20 ms. Większość dysków posiada także określony średni czas miedzy awariami. Jest on określany skrótem MTBF i opiera się na danych statystycznych.

Zastosowanie dysku

To jaki dysk twardy wybierzesz będzie zależało tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb. Musisz sam określić, czy bardziej liczy się dla Ciebie wydajność i szybkość dysku, czy jego pojemność i bezawaryjność.

Ważny może być także pobór mocy, czy generowany hałas. Wszystko to można przewidzieć na podstawie parametrów dysku. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze rozwiązanie, jednak nie wiesz jak szukać – służę pomocą.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *