Czy warto kupić ekran dotykowy do PC-ta

W obecnych czasach coraz więcej urządzeń elektronicznych obsługujesz za pomocą paneli z wbudowanym interfejsem dotykowym. Takie rozwiązanie sprawdza się między innymi w telefonach komórkowych i tabletach, ale czy sprawdzi się także w komputerach stacjonarnych?

Zastosowanie

Użytkownicy komputerów stacjonarnych przyzwyczaili się do ich obsługi za pomocą myszki i klawiatury, co nie wyklucza jednak tego, że wielu z nich chciałoby zmienić je na monitor dotykowy.

Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami, ale też z wadami. Ekran dotykowy do PC
z pewnością sprawdzi się w przypadku specjalnych, dedykowanych pod jego obsługę aplikacjach. Może to być doskonałe rozwiązanie dla firm, które specjalizują się w danej działalności. Jeśli jednak chcesz kupić ekran dotykowy do PC-ta, którego używasz wyłącznie do domowych zastosowań, musisz mieć świadomość jego silnych i mocnych stron.

Zalety

Z pewnością ekran dotykowy daje poczucie lepszej kontroli nad aplikacjami. Za jego pomocą będziesz mógł swobodnie operować wieloma funkcjami interfejsu, a także przypisywać różne gesty do określonych zastosowań. Co więcej, system Windows 8 został stworzony z myślą o obsłudze dotykowej, dzięki czemu jego kontrola powinna sprawić więcej przyjemności właśnie na ekranie dotykowym, niż za sprawą tradycyjnej myszki.

W ekranach dotykowych, które są obecnie produkowane, standardem jest tzw. multidotyk, czyli obsługa nawet 10 palców jednocześnie. To daje możliwość czerpania większej radości z grania w tytuły dla wielu graczy, które zostały przygotowane specjalnie dla takiej obsługi.

Wady

Technologia dotykowa w przypadku komputerów stacjonarnych nie zyskała dużego uznania w przypadku użytkowników domowych, a to powoduje różne ograniczenia. Ilość gier i aplikacji na PC-ty, które z założenia mają być obsługiwane dotykiem jest ciągle bardzo mała.

Oczywiście dotykowo możesz obsłużyć każdy normalny program kompatybilny z Windows lub iOS, jednak nie zawsze będzie to komfortowe. Poza tym ekran dotykowy oznacza konieczność siedzenia w niewielkiej odległości od komputera, co w przypadku dużych ekranów nie jest zbyt komfortowe. Także pisanie dużych ilości tekstu lepiej sprawdza się za pomocą tradycyjnych rozwiązań.

Rozmiar

W przypadku ekranu dotykowego do PC-ta największe znaczenie będzie miał jego rozmiar. Nie ma tutaj jednaj uniwersalnej zasady. Powinieneś kierować się przede wszystkim tym, do jakich celów będzie Ci służył taki monitor. W przypadku profesjonalnych ekranów dla grafików, obsługujących specjalne pióra dotykowe, z pewnością większy ekran będzie oznaczał większą powierzchnię roboczą i większy komfort. Jeśli jednak przeglądasz Internet i czytasz w nim duże ilości tekstu, to 23-calowy ekran w bliskiej odległości od oczu może okazać się męczący dla wzroku.

Ceny

Powinieneś mieć także na uwadze fakt, że koszt zakupu ekranu dotykowego do PC-ta jest ciągle bardzo wysoki. Obsługa dotykiem nie zawsze idzie też w parze z pozostałymi parametrami, które są kluczowe choćby dla jakości wyświetlanego obrazu.

Jeśli zależy Ci na obsłudze dotykowej, jednak nie stać Cie na tak duży wydatek, możesz zainwestować mniejszą kwotę w specjalną przystawkę, która umożliwi dotykową nawigację w obecnie posiadanym przez Ciebie monitorze. Taką możliwość posiada większość produkowanych obecnie, tradycyjnych monitorów.

Komputery AiO

Alternatywą dla ekranów dotykowych do PC-ta mogą być komputery AiO z obsługą dotykową. Są one, poza funkcjonalnością komputerów stacjonarnych, także domowym centrum rozrywki. Obsługa multimediów przez interfejs dotykowy będzie w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem. Więcej na temat komputerów AIO możesz zobaczyć tutaj.

A na koniec możesz zobaczyć film jakie możliwości daje taki ekran dotykowy: Kliknij tutaj

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *