Laptop kontra komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny potrzebuje dużo miejsca na biurku, na które nie każdy może sobie pozwolić. Jego wydajność często przewyższa jednak moc oferowaną przez laptopy w podobnej cenie. Jeśli jednak chcesz połączyć wydajność z mobilnością, z pewnością masz na to duże szanse.

Jaka jest różnica w cenach?

Ceny komputerów stacjonarnych i laptopów o podobnych parametrach podobno dzieli przepaść. W rzeczywistości różnica wcale nie jest tak duża, a czasami wręcz działa ona na korzyść notebooków.

O ile sam PC, czyli popularny „blaszak” oferowany w cenie laptopa o podobnych parametrach prawdopodobnie będzie tańszy, o tyle po zakupie monitora i wszystkich urządzeń peryferyjnych sytuacja bardzo się zmieni. Niestety laptop zastępujący komputer stacjonarny to nie tylko kwestia wydajności i ceny.

Wyświetlacz

Do komputerów stacjonarnych podłącza się obecnie monitory o przekątnej znacznie przekraczającej 20”, podczas gdy standardem dla laptopów są ekrany 15,6”. Jeśli więc notebook z powodzeniem ma zastąpić PC-a, powinieneś zdecydować się na ekran przynajmniej 17”, który zapewnia już całkiem dobre wrażenia wizualne i komfort podczas codziennego używania. Na rynku znaleźć można też większe laptopy, jednak ich cena jest dość wysoka.

Podzespoły

Zarówno procesor, karta graficzna, jak i pamięć RAM, którą zamontujemy w komputerze stacjonarnym, będą charakteryzowały się wyższymi parametrami od ich odpowiedników przeznaczonych na urządzenia mobilne.

Te drugie są zazwyczaj oznaczone literką „M” w nazwie i niestety rzeczywiście wypadają słabiej. Na szczęście obecnie na rynku panuje bardzo duża konkurencja, dzięki czemu niewielka dopłata pozwala na zakup znacznie wydajniejszych podzespołów, które mimo swojej mobilności zapewnią osiągi, dzięki którym Twój laptop z powodzeniem poradzi sobie ze wszelkimi możliwymi zadaniami.

Korzyści z posiadania laptopa

Laptop zastępujący komputer stacjonarny może posiadać wysoką wydajność, jednak nie świadczy to jeszcze nad jego przewaga nad komputerem klasy PC. Jego mocną stroną jest to, iż zajmuje mało miejsca na biurku, a ponadto daje możliwość przenoszenia go w praktycznie dowolne miejsce. Dzięki temu nie będziesz musiał zajmować pokoju innemu członkowi rodziny. Choć duże, 17-calowe laptopy nie zapewniają odpowiedniej mobilności, to jednak ją umożliwiają.

Urządzenia peryferyjne

Laptop, podobnie jak każdy komputer stacjonarny, daje możliwość swobodnego wykorzystania urządzeń peryferyjnych. Może to być zarówno urządzenie wielofunkcyjne, jak i dodatkowy monitor. Bez problemu podłączysz też ulubiony zestaw głośników.

Nie jest prawdą, że laptop nie może zastąpić komputera stacjonarnego. Nie oznacza to też, że każdy laptop sprawdzi się w takiej roli. Jeśli chcesz dobrze wybrać, powinieneś znaleźć sprzęt o odpowiednich parametrach, z dużym ekranem i wieloma portami, które pozwolą swobodnie wykorzystywać notebooka w dowolnych celach.

Jeśli nie wiesz, jaką ilość gotówki powinieneś przeznaczyć na zakup laptopa zastępującego komputer stacjonarny i na jakie elementy zwracać uwagę, zachęcam do kontaktu i pomogę Ci rozwiązać najbardziej nurtujące Cię kwestie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *