hasło wifi

Domowe sieci WiFi pozwalają na bezprzewodowe korzystanie z Internetu na wielu urządzeniach mobilnych. Ich cechą charakterystyczną jest podawanie hasła tylko podczas pierwszego podłączenia. Później Twój smartfon, tablet czy laptop łączy się z siecią w sposób automatyczny.

Co jednak jeśli chcesz podłączyć nowe urządzenie lub chce to zrobić Twój znajomy? Do tego musisz posiadać przecież hasło. Jeśli go zapomniałeś i w dodatku nigdzie go nie zapisałeś, to teoretycznie masz problem. Czy aby na pewno? Dowiedz się jak sprawdzić hasło do WiFi w kilkanaście sekund.

Odczytywanie hasła w kilku krokach

Jeśli chcesz wiedzieć jak odczytać hasło do wifi to wystarczy że będziesz podążał za następującą procedurą, która świetnie sprawdza się w Windows 10, a także w starszych wersjach tego systemu. Oto i ona:

Krok 1: Uruchom „Panel sterowania”. Następnie wejdź w kategorię „Sieć i Internet” i wybierz tam odnośnik „Wyświetl stan sieci i zadania”.

Krok 2: Będąc w oknie „Centrum sieci i udostępniania” naciśnij nazwę sieci WiFi, z którą aktualnie jest połączony Twój komputer. Odnośnik z nazwą sieci znajduje się obok napisu „Połączenia”.

Krok 3: Naciskając na ten odnośnik przeniesiesz się do okna „Stan: Wi-Fi”. Tutaj musisz nacisnąć przycisk „Właściwości sieci bezprzewodowej”. Znajduje się on w sekcji „Połączenie”.

Krok 4: Po tych operacjach na ekranie wyświetli Ci się kolejne okno z właściwościami sieci. Teraz musisz uaktywnić w nim kartę „Zabezpieczenia” i zaznaczyć pole „Pokaż znaki” (pamiętaj, że może to zrobić tylko administrator systemu Windows). Jeśli spełniasz ten warunek i zaznaczysz wspomniane pole to na ekranie pojawi się hasło dostępu do sieci. Będzie ono widoczne w polu „Klucz zabezpieczeń sieciowych”.

Praktyczne zastosowanie

Powyższa metoda jest niezwykle przydatna gdy do sieci domowej chcemy podłączyć nowe urządzenie lub gdy chce z niej skorzystać nowy użytkownik. Dzięki niej nie musisz zapisywać nigdzie hasła, bo zawsze masz je dostępne na swoim komputerze.

Jak widać kwestia jak sprawdzić hasło do WiFi nie jest tak trudna. Z pewnością kosztuje mniej czasu niż restartowanie routera i wprowadzanie nowych ustawień od nowa. Musisz jednak pamiętać, że tę metodę możesz zastosować tylko gdy Twój komputer jest aktualnie połączony z siecią (routerem).

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *