czytnik czy tablet

Mobilne urządzenia to niesamowita wygoda przeglądania stron internetowych w pociągu, czytania książki w parku lub siedzenia na Facebooku w pubie. Wielu użytkowników zastanawia się, które rozwiązanie jest jednak lepsze czytnik czy tablet? Aby podjąć właściwą decyzję warto spojrzeć na te urządzenia z perspektywy Twoich nawyków i zainteresowań.

Dla kogo czytnik e-booków?

Czytniki e-booków takie jak Kindle czy Nook to urządzenia wyglądem zewnętrznym przypominające tablety. Różnią się jednak rodzajem ekranu oraz liczbą dostępnych funkcji. Jest to rozwiązanie dla osób, które mają bardzo dokładnie sprecyzowane oczekiwania wobec urządzenia mobilnego.

Po pierwsze, czytnik to opcja jeśli czytasz książki regularnie (kilka miesięcznie) i jest to przede wszystkim literatura oraz książki popularnonaukowe. Po drugie, czytniki powstały po to, abyś mógł czytać w czerni i bieli i bez konieczności dostępu do dodatkowych funkcji. Po trzecie, czytnik taki jak Nook jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jeśli czytasz długo i zależy Ci na tym aby Twoje oczy się nie męczyły. Jeśli do tego nie zależy Ci na stałym dostępie do Internetu i nie chcesz być rozpraszany w trakcie lektury, to znak, że czytnik e-booków jest sprzętem dla Ciebie.

Dla kogo tablet?

Tablet to znacznie bardziej wielofunkcyjne i wyrafinowane urządzenie. Można spokojnie nazwać je mini komputerem lub nieco większym smartfonem. Zakup tego sprzętu jest wskazany jeśli bardziej od regularnego i długiego czytania interesuje Cię lektura sporadyczna i oferująca możliwość sprawdzenia informacji w sieci, zrobienia notatek lub pracy na tekście.

Dlatego też, tablet znacznie lepiej sprawdzi się jeśli jesteś studentem, a Twój podręcznik ma wersję online. Jeżeli dodatkowo potrzebujesz urządzenia, które obok czytania pozwala Ci na bieżąco wchodzić na media społecznościowe, przeglądać kolorowe grafiki i zdjęcia oraz korzystać z całej mnogości innych funkcjonalności, to już wiesz, że czytnik nie jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Werdykt

Porównanie różnych preferencji i celów pokazuje, że wybór czytnik czy tablet może okazać się prostszy niż myślisz. Wystarczy, że zapytasz sam siebie po co Ci tak naprawdę to urządzenie, a odpowiedź pojawi się bardzo szybko. W skrócie, można stwierdzić, że czytnik e-booków to opcja dla zagorzałych czytelników, a tablet to rozwiązanie dla osób, dla których czytanie to tylko jeden rodzaj aktywności i urządzenie mobilne oraz ma  oferować o wiele więcej niż tylko przyjemną lekturę.

Musisz jednak pamiętać, aby nie popełniać błędu traktowania tabletu jako rozszerzonej wersji czytnika. Ze względu na zupełnie inny ekran oraz inny zakres funkcjonalności jest to zupełnie nieuprawniona diagnoza. Tablet i czytnik to nie rywale, ale raczej urządzenia skierowane do dwóch grup odbiorców.

Przeczytaj również

2 thoughts on “Czytnik e-booków czy tablet – co wybrać?

  1. Za “prawdziwy” czytnik moїna uznaж urz±dzenia wykorzystuj±ce technologie epapieru, ktуrych ekran nie emituje ¶wiatіa i dziкki temu nie mкczy oczu, w odrуїnieniu od tradycyjnych ekranуw LCD znanych z laptopуw, tabletуw czy telewizorуw.Najpopularniejsz± w ¶wiecie czytnikуw technologi± epapieru jest E Ink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *