chłodzenie komputera

Intensywna praca na komputerze w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze może skutkować przegrzaniem urządzenia i jego awarią. Aby uniknąć takiej sytuacji warto wiedzieć jakie są najlepsze sposoby na chłodzenie komputera.

Chłodzenie podzespołów komputerowych

Każdy komputer stacjonarny lub laptop posiada system służący do chłodzenia kluczowych podzespołów. Podstawowe rozróżnienie to chłodzenie aktywne i pasywne. Pierwsze rozwiązanie jest dobrze znane posiadaczom komputerów stacjonarnych i sprowadza się do specjalnego wentylatora chłodzącego radiator powietrzem. Wentylator kieruje strumień powietrza i przez to sprawia, że chłodzenie jest bardziej efektywne.

Chłodzenie pasywne jest o wiele popularniejsze w urządzeniach mobilnych, np. tabletach i smartfonach, a to ze względu na oszczędność miejsca. Takie chłodzenie podzespołów opiera się na swobodnym przepływie powietrza.

Wariantem chłodzenia pasywnego i aktywnego jest chłodzenie wodne. Taki system składa się z rurek regulujących przepływ cieczy z tzw. bloków wodnych do elementów szybko się nagrzewających. To rozwiązanie jest bardzo wydajne, ale z racji swojej specyfiki i kosztów znajduje zastosowanie tylko u osób mających mocne komputery stacjonarne przeważnie służącej jako maszyny do gier.

Perspektywa użytkownika

Odpowiednie chłodzenie komputera to jednak nie tylko zdanie się na działanie wmontowanych urządzeń i elementów. To również dbanie o komputer na własną rękę. Jeśli chcesz uniknąć przegrzania i awarii to powinieneś przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Pierwszą z nich jest regularne usuwanie kurzu z komputera. Jego zbyt duża ilość blokuje przepływ powietrza i niebezpiecznie nagrzewa komputer. W przypadku peceta taka operacja nie będzie dużym problemem – wystarczy zdjąć obudowę i wydmuchać kurz. Dobrze jest też pamiętać o wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze i/lub na układach graficznych.

Jeśli używasz laptopa w celu usunięcia kurzu zdemontuj klawiaturę i tylny panel. Gdy sprzęt jest na gwarancji tę operację może wykonać tylko serwis (w innym razie tracisz gwarancję).

Dobre chłodzenie podzespołów komputerowych zapewnisz również lokując swój komputer we właściwym miejscu. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiedni przepływ powietrza. Dlatego niewskazane jest umieszczanie laptopa na kocu, kołdrze czy nawet trzymanie na kolanach.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest kupno podstawki chłodzącej. Koszty takie podstawki wachają się zazwyczaj od 50 -300zł, a o te parę stopni zawsze masz chłodniejszy sprzęt. Opcją jest również kupno specjalnej podstawki chłodzącej z wentylatorem lub bez. Oczywiście podstawka jest tylko tymczasowym elementem do nie przegrzania się notebooka przed wyczyszczeniem i świetnym uzupełnieniem po wyczyszczeniu sprzętu.

Komputer dobrze schłodzony

Regularne przeglądy techniczne komputera oraz stosowanie się do dwóch powyższych reguł to najpewniejsze sposoby, aby Twój komputer działał sprawnie przez długi czas. Jeśli chodzi o chłodzenie podzespołów to dużo zależy od Ciebie, co jest bardzo dobrą wiadomością.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *