Wymiana karty graficznej

Jeśli Twój komputer przestał radzić sobie z najnowszymi grami komputerowymi i mówiąc kolokwialnie bardzo tnie to jest to sygnał, żeby kupić nową wydajniejszą kartę graficzną.

Zadanie dla każdego

Wymiana karty graficznej to wbrew pozorom wcale nie zadanie dla profesjonalisty. Obecna technologia jest na tyle uproszczona, że nawet zwykły użytkownik komputera jest w stanie zamontować w swoim komputerze stacjonarnym nową kartę graficzną. Zanim zdecydujesz się na wybór karty graficznej najlepiej jest porównać możliwości i parametry każdego rozpatrywanego produktu.

Cztery podstawowe kroki instalacji:

Krok pierwszy: znajdź odpowiedni sterownik

Każda wymiana karty graficznej powinna zacząć się właśnie od tego kroku. Faktem jest, że sterowniki do kart są dołączane do kupionego produktu nie mniej jednak warto poszukać w Internecie czy nie pojawił się nowszy sterownik. Najłatwiej znaleźć takie informacje na stronie producenta. Jeśli już znajdziesz sterownik to wystarczy później go ściągnąć i rozpakować na dysku. Przyda się on Ci w późniejszych etapach.

Krok drugi: prace manualne

Ten etap instalacji jest warunkiem tego, że nowa karta w ogóle zadziała. Po kolei wyłączasz komputer, odłączasz monitor i odkręcasz obudowę. Następny krok to wyszukanie gniazda AGP (już raczej rzadkość) lub PCI-E dla karty graficznej. Jeśli znajduje się w nim stara karta to ją wyjmujesz i na jej miejsce wkładasz nową. W tym miejscu nie wolno zapomnieć o przykręceniu śruby mocującej kartę graficzną. Na koniec podłączasz kabel od monitora do karty graficznej.

Krok trzeci: instalacja

Włączasz komputer i po uruchomieniu Windowsa pojawi się informacja o wykryciu nowego sprzętu. Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami na ekranie a pomyślnie zainstalujesz urządzenie. W trakcie konfiguracji potrzebny będzie sterownik. Możesz tutaj użyć albo sterownika załączonego z kartą (wkładasz płytę CD a program instalacyjny sam go wykrywa) albo ściągniętego wcześniej sterownika (precyzujesz jego lokalizację na dysku). Po wykonaniu wszystkich przewidzianych przez program instalacyjny kroków należy wykonać restart komputera.

Krok czwarty: konfiguracja

Na koniec, po restarcie należy ustawić w Panelu Sterowania odpowiednią rozdzielczość ekranu lub/i inne dodatkowe potrzebne Tobie opcje  Na tym kończy się wymiana karty graficznej i możesz spokojnie przejść do korzystania z jej możliwości.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *