Wybieramy komfortową klawiaturę do komputera

W zależności od tego, jakie czynności najczęściej wykonujesz podczas pracy z komputerem, w mniejszym lub większym stopniu potrzebujesz klawiatury. W każdym przypadku jest ona jednak niezbędna, dlatego warto zadbać o to, aby korzystanie z niej sprawiało przyjemność.

Komunikacja z komputerem

Pierwszą i najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć podczas wyboru klawiatury jest rodzaj połączenia z komputerem. Standardowo mamy dwie możliwości, czyli kabel i połączenie bezprzewodowe. Decydując się na kabel, będziemy mieli do dyspozycji złącze USB lub PS/2, której jednak jest stosowane już coraz rzadziej.

Nieco więcej możliwości pojawia się w przypadku komunikacji bezprzewodowej. Może się ona odbywać na trzy sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje Bluetooth. W tym przypadku zasięg klawiatury może wynosić do 10 metrów od komputera.

Kolejnym, nieco starszym rozwiązaniem jest podczerwień, która zapewnia maksymalnie 6-metrowy zasięg. Ciekawą opcją jest także wykorzystywanie częstotliwości Wi-Fi, gdzie ograniczenie zasięgu sprowadza się do dostępności sieci Wi-Fi, w której pracuje komputer.

Układ klawiatury

W tym aspekcie można wyodrębnić trzy rozwiązania:

  • klawiatura klasyczna,
  • klawiatura ergonomiczna,
  • klawiatura dzielona.

Klasyczna klawiatura do komputera jest najtańszym rozwiązaniem. Charakteryzuje się tradycyjnym układem klawiszy i prostym kształtem. Stanowi dobre rozwiązanie, jeśli z klawiatury korzystasz sporadycznie i przez krótki czas.

Znacznie ciekawszym rozwiązaniem są klawiatury ergonomiczne, w których producenci zadbali o komfort korzystania z nich. Można w nich znaleźć dodatki w postaci podkładek pod nadgarstki, czy też zdecydowanie bardziej zoptymalizowane układy przycisków, ich kształt, czy odległości między klawiszami. Dzięki niej znacznie łatwiej będzie Ci pisać bezwzrokowo i nawet przez długi czas.

Klawiatura dzielona jest natomiast pewną odmianą klawiatur ergonomicznych. Została ona podzielona na dwa odrębne bloki, dzięki którym pisanie ma sprawiać przyjemność i maksymalnie ograniczać zmęczenie. Niestety wymaga pewnego przyzwyczajenia się do nietypowego układu.

Mechanizm działania

Na rynku dostępne są klawiatury tradycyjne i mechaniczne. Różnią się one długością tzw. skoku i czułością. Przekłada się to zdecydowanie na komfort pracy. Klawiatury tradycyjne działają na zasadzie gumowych styków, które przekazują polecenie do komputera. Ich działanie można porównać do pilotów telewizyjnych, czy kalkulatorów. Klawiatury mechaniczne wykorzystują specjalne przełączniki, dzięki którym czas reakcji i czułość są zdecydowanie lepsze.

Dodatki

W zależności od wymagań i czasu spędzanego przy klawiaturze warto zwrócić uwagę na dodatki jakie często producenci dodają do swojego sprzętu. Klawiatura do komputera może być podświetlona, co pomaga przy pisaniu do późna. Równie przydatne mogą być wspomniane wcześniej podkładki pod nadgarstki czy regulacja nachylenia całej klawiatury. Warto zwrócić też uwagę na wbudowany blok numeryczny, czy klawisze multimedialne, umożliwiające np. szybką regulację głośności, czy podświetlenia ekranu monitora.

Jeśli nie wiesz, jaka klawiatura najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Komfort korzystania z klawiatury jest bardzo ważny, również dla Twojego zdrowia, dlatego też warto zadbać o dobry sprzęt.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *