Brak dźwięku w komputerze – co robić

Problemy z dźwiękiem na Twoim komputerze choć rzadkie mimo wszystko mogą się zdarzyć. Jeśli już się pojawią to mogą wprawić Cię w zakłopotanie. Na szczęście brak dźwięku na komputerze stacjonarnym czy laptopie nie jest tak poważnym problemem, którego nie dałoby się rozwiązać na własną rękę.

Przegląd gniazd

Jeśli dźwięk w komputerze nie działa to powodem może być odłączenie od prądu lub po prostu niewłaściwe podłączenie (np. za słabo je włożyłeś) głośników. Zamiast wpadać w panikę musisz dokładnie i spokojnie sprawdzić wszystkie gniazda. Najlepiej jest je odłączyć i włączyć ponownie upewniając się przy tym, że wszystko jest odpowiednie dociśnięte. Po przeglądzie gniazd trzeba zrestartować komputer i sprawdzić czy brak dźwięku w komputerze dalej jest problemem.

Wyciszony system

Brak dźwięku pomimo sprawdzenia wszystkich gniazd może być skutkiem wyciszenia systemu. Aby sprawdzić czy tak jest wystarczy rzucić okiem na ikonkę dźwięku. Co jeśli jednak system nie jest wyciszony a dźwięku dalej brakuje?[getall-lock id=”1399″]

Konfiguracja w panelu sterowania

Skoro wciąż nie możesz odzyskać dźwięku w swoim komputerze to należy sprawdzić czy nie ma jakiegoś problemu z kartą dźwiękową. To wszystko możesz sprawdzić w zakładce panelu sterowania o nazwie „Sprzęt i dźwięk”.

Brak dźwięku jest bardzo często powodowany problemami ze sterownikiem karty dźwiękowej. Może okazać się na przykład, że sterownik nie został automatycznie zainstalowany lub po prostu stary sterownik nie radzi sobie z nowymi wymaganiami. W obu sytuacjach zaleca się instalację nowego sterownika.

Aby to zrobić oczywiście trzeba wiedzieć jaką kartę dźwiękową masz w komputerze. Do tego (jeśli takiej informacji nie ma w menedżerze urządzeń w panelu sterowania) przyda się program skanujący sprzęt w Twoim komputerze (choćby darmowy DriverEasy). Mając już przed sobą nazwę karty dźwiękowej z łatwością znajdziemy najnowszy sterownik dla niej.

Brak dźwięku w komputerze to problem, który najczęściej niknie po wykonaniu powyższych działań. Jeśli tak nie jest to znaczy, że uszkodzenie może być mechaniczne z czym najlepiej zwrócić się do serwisu naprawy. [/getall-lock]

Przeczytaj również

One thought on “Brak dźwięku w komputerze – co robić?

  1. Cześć mam taki problem od samego początku gdy mam pc nie mam dzwięku mam nadzieje że to nie przez kartę dzwiękową chcę sprrawdzić czy to przez system czytałem wiele storn ale tam jest tylko od winowds 7 a ja mam xp . Problem leży w tym że gdy włączam np. piosenkę to mi wyskakuje ( Program Windows Media Player nie może odtworzyć pliku, ponieważ wystąpił problem z urządzeniem dźwiękowym. Urządzenie dźwiękowe może nie być zainstalowane na komputerze, może być używane przez inny program lub może nie działać prawidłowo. ) jak można to i czy da się to naprawić w systemie ? Proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *