jak wymienic procesor w laptopie

Większość użytkowników laptopów jest zdania, że możliwości ich rozbudowy są minimalne lub praktycznie niemożliwe. Często z tego powodu niepotrzebnie decydujemy się na wymianę całego laptopa, podczas gdy wystarczająca byłaby wymiana określonych podzespołów.

Serce laptopa

Procesor powszechnie określany jest jako serce całego komputera. Jego wymiana wydaje się być trudna nawet w przypadku komputerów stacjonarnych, dlatego pewnie nawet nie spodziewasz się, że również w laptopach można pokusić się o jego zmianę na lepszy model. Niestety nie jest to możliwe w każdym przypadku.

Kiedy wymiana jest możliwa?

To czy wymiana procesora w laptopie będzie możliwa zależy od sposobu jego montażu w płycie głównej. Procesory typu BGA są montowane powierzchniowo poprzez wprowadzenie kulek ze stopu lutowniczego do spodu obudowy układu i za pomocą specjalistycznego sprzętu (np. nagrzewnicy) są przylutowywane do płyty głównej. W tym przypadku wymiana procesora jest praktycznie niemożliwa, a wszelkie próby mogą skutkować poważnymi awariami całego sprzętu

Inaczej jest w przypadku procesorów z obudową PGA, które do połączenia z gniazdem procesora wykorzystują tzw. piny, przypominające szpilki. Dzięki temu możliwy jest ich demontaż.

Czasami możemy napotkać jeszcze jedno utrudnienie, czyli obudowy typu unibody. Uniemożliwiają one dostanie się do wnętrza całej konstrukcji bez jej uszkodzenia, więc wymiana procesora, nawet typu PGA jest niewykonalna.

Kompatybilność

Sama możliwość demontaży procesora nie oznacza jeszcze sukcesu. Aby wymienić go na nowy model musisz bowiem upewnić się, że będzie on zgodny z chipsetem płyty głównej, rozpoznawany przez BIOS, a przede wszystkim, że będzie wykorzystywał identyczną podstawkę. Nowy procesor musi najzwyczajniej w świecie pasować do naszej płyty głównej.

Należy również zwrócić uwagę na wydajność układu chłodzenia i moc zasilacza. Jeśli te parametry nie będą spełniały wymagań nowego procesora, możemy szybko przeciążyć zasilacz i doprowadzić nawet do spalenia płyty głównej, a więc praktycznie całego sprzętu.

Zakup nowego procesora

Teoretycznie nawet jeśli już wiesz w jaki procesor chcesz wyposażyć swojego laptopa, stoisz przed kolejnym trudnym zadaniem. Dostępność mobilnych układów jest ograniczona i ciężko znaleźć je w największych sklepach. Możliwością są serwisy aukcyjne, które oferują już znacznie większe możliwości.

Czy wymiana procesora w laptopie jest opłacalna?

Jeśli masz pewność, ze pozostałe podzespoły Twojego laptopa jeszcze przez jakiś czas będą spełniały Twoje oczekiwania, to wymiana z pewnością ma sens. Zamykając koszt całej operacji w kilkuset złotych możesz zyskać od 40 do nawet 140 procent wydajności, w zależności od tego, czy mówimy o aplikacjach jednowątkowych, czy wielowątkowych.

Proces wymiany

Sama wymiana należy do jednych z bardziej skomplikowanych czynności, jakie możemy przeprowadzić z komputerem. Brak wiedzy, doświadczenie i odpowiedniego sprzętu nie wróży nic dobrego. Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie masz wątpliwości, czy będziesz w stanie dokonać wymiany. W takiej sytuacji zachęcam do kontaktu i z pewnością będę w stanie Ci pomóc.

Przeczytaj również

One thought on “Jak wymienić procesor w laptopie?

  1. Naprawiałem ostatnio dwa komputery u pana Dariusza.praca została wykonana bardzo solidnie komputery pracują bez zarzutu,dodam za niewielkie pieniądze,serdecznie polecam ten zakład i pozdrawiam pana Dariusza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *