Pamięć RAM

Jednym z podstawowych podzespołów każdego komputera, czy laptopa jest pamięć RAM. Nie każdy jednak wie jakie jest jej zadanie i czym kierować się podczas  zakupu.

Pamięć RAM – co to jest?

Pamięć RAM, czyli z języka angielskiego pamięć o dostępie swobodnym (Random Access Memory) to nieodłączny element każdego komputera. Jest to rodzaj pamięci cyfrowej wykorzystywany do zapisu przebiegu i wyniku pracy programów. W odróżnieniu od dysków twardych jest to pamięć krótkotrwała, co oznacza, że zapisywane na niej dane są kasowane po zakończeniu pracy danego programu.

Dane te znikają również w przypadku odcięcia komputera od źródła zasilania, spowodowanego wyłączeniem komputera lub awarią sieci elektrycznej. Elementy zapisane na pamięci długotrwałej, czyli np. na dysku twardym nie ulegną zniszczeniu i mogą być ponownie odtwarzane (pod warunkiem ich uprzedniego zapisania).

Pamięć RAM jest wykorzystywana głównie jako pamięć operacyjna komputera i niektórych jego podzespołów, takich jak karty graficzne lub karty dźwiękowe. W pierwszym przypadku komputer (procesor) wykorzystuje zainstalowaną na płycie głównej kość pamięci RAM o określonej pojemności. Ta może być modyfikowana, a więc też rozszerzana. Podzespoły komputera, czyli np. dedykowane karty graficzne, posiadają własną pamięć, określaną mianem Video RAM, choć mogą także korzystać z pamięci operacyjnej komputera.

Jak działa pamięć RAM?

Jak już wspomniałem, pamięć RAM jest pamięcią krótkotrwałą. Zapisywane są na niej wyłącznie dane, które są niezbędne do poprawnego działania danego programu. Jeśli program jest aktywny, czyli np. włączyłeś grę, to procesor zapisuje wszelkie niezbędne do jej działania dane właśnie w pamięci RAM. Jeśli dany proces został zakończony, czyli wyłączyłeś grę, procesor nie potrzebuje już tych danych, więc zostają one skasowane. Jednocześnie zastąpią je inne dane, potrzebne do działania innych programów i wykonywanych procesów.

Wpływ pamięci RAM na wydajność komputera

Do poprawnego działania komputera i osiągania płynności podczas pracy z różnymi programami niezbędna jest oczywiście określona ilość pamięci RAM. Najbardziej zaawansowane programy i nowoczesne gry komputerowe są bardziej wymagające dla procesora, przez co ten potrzebuje większej ilości miejsca na zapisywanie danych. Jeśli pamięci RAM zabraknie, procesor zacznie korzystać np. z dysku twardego, jednak będzie oznaczało to znaczny spadek wydajności.

Rozszerzenie pamięci RAM

W przypadku większego zapotrzebowania na pamięć operacyjną istnieje możliwość łatwego dokupienia dodatkowej kości o określonej pojemności. Tą można łatwo zamontować na płycie głównej, o ile posiadasz odpowiednią ilość wolnych slotów. W przypadku ich braku możesz też wyciągnąć posiadaną już kość o małej pojemności i zastąpić ją nową. Warunkiem jest skorzystanie z dokładnie takiego samego rodzaju pamięci RAM.

Obecnie standardem są moduły DDR3 SDRAM. Zostały one wprowadzone do powszechnego użytku w 2007 roku wypierając pamięci DDR i DDR2. Cechą charakterystyczną pamięci DDR jest fakt, iż nie jest ona kompatybilna wstecz. Oznacza to, że płyta główna współpracująca z kartą DDR3 SDRAM nie będzie obsługiwała innych rodzajów pamięci.

Podobnie chipset obsługujący pamięć DDR2 (standard w latach 2003-2004) nie będzie współpracował z nowszym modułem. Różnice między nimi widoczne są też w ich budowie.

Jeśli chcesz rozszerzyć pamięć RAM do optymalnej wielkości niezbędnej dla wykorzystywanych przez Ciebie programów, zachęcam do kontaktu i pomogę Ci dopasować zarówno typ pamięci, jak i jej pojemność.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *