brak dostępu do Internetu

Router to jeden z najczęściej stosowanych sposobów łączenia się z Internetem. Jego największym atutem jest możliwość uzyskania bezprzewodowego połączenia zapewniającego szybkość i przede wszystkim wygodę. Niestety podłączony do prądu i komputera router nie zawsze równa się połączeniu sieciowemu. Sprawdź co może powodować brak dostępu do Internetu przy działającym routerze.

Niewidoczne zawieszenie się routera

Brak dostępu do Internetu może być bezpośrednio związany z brakiem komunikacji na linii komputer-router. Ten problem możesz zidentyfikować wchodząc do Panelu Sterowania i wybierając Centrum Sieci i udostępniania. Co w takiej sytuacji robić? Jeśli widzisz, że na routerze świecą się wszystkie diody, to powinieneś odłączyć go od prądu na około 10 sekund.

Następnie włącz go ponownie i poczekaj około minuty. W przypadku przywrócenia połączenia internetowego problem wynikał z zawieszenia się routera. Taka sytuacja zdarza się relatywnie często, choć na zewnątrz router wygląda tak jakby działał bez problemów. Przyczyną takiego zawieszania może być zbyt wysoka temperatura otoczenia, dlatego pamiętaj nigdy nie chowaj routera w szafkach i zabudowach ograniczając mu przepływ powietrza.

Wadliwa komunikacja z siecią bezprzewodową

Jeśli po wykonaniu resetu routera Internetu wciąż nie ma, to sygnał, że problem może leżeć na linii router-sieci bezprzewodowa. Aby się upewnić że o nią właśnie chodzi powinieneś usunąć ją z listy sieci i spróbować połączyć się ponownie (musisz podać klucz zabezpieczeń i przycisk WPS na routerze). Po tej operacji Internet powinien zacząć znowu działać.

Źle skonfigurowany router

Za niedziałającym Internetem może stać również źle skonfigurowany router. Tę ścieżkę powinieneś rozpatrzyć dopiero po dwóch poprzednich próbach. Jeżeli brak dostępu do Internetu jest wciąż problemem, to rozwiązaniem może być skonfigurowanie routera od nowa.

Jak to zrobić? Podłącz kabel Ethernet do komputera i do żółtego portu w routerze, skonfiguruj urządzenie na podstawie instrukcji lub z pomocą płyty, którą otrzymałeś przy zakupie.

Problem z dostawcą usługi

Co jednak gdy wszystkie opisane wyżej sposoby nie pomagają w odzyskaniu dostępu do sieci? W takiej sytuacji problem to najpewniej wina połączenia router – dostawca usługi. Tę wiadomość widać zresztą wchodząc do Centrum Sieci i udostępniania w panelu sterowania.

Jak wtedy powinieneś działać? Na początek sprawdź czy wszystkie kable są dobrze podłączone. Za brakiem Internetu może stać w końcu przyczyna mechaniczna. Jeśli to nie skutkuje jednak poprawą sytuacji, to jedynym wyjściem będzie telefon do usługodawcy.

Jak odzyskać dostęp do Internetu

To tylko niektóre z przykładów, które moga powodować brak dostępu do Internetu. Jako użytkownik masz do dyspozycji kilka sposobów na odzyskanie dostępu do sieci. Nie wymagają one od Ciebie specjalistycznej wiedzy. Dzięki nim poradzisz sobie w większości przypadków. Tam gdzie nie zadziałają pozostaje kontakt z infolinią dostawcy lub zwrócenie się do fachowca.

Przeczytaj również

One thought on “Router działa – brak dostępu do Internetu

  1. Pierwszy razm mam router przez dłużej niż rok – od 3 lat mamy Netgeara. Nie ma żadnych problemów. Dobre osiagi, nie wiesza się, nie traci zasięgu, działa jak należy. A wiadomo, że model jaki się wybiera, zależy głównie od budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *