Coraz więcej osób spędza czas przed komputerem. Na pierwszy rzut oka taka czynność wygląda relaksująco. Przy bliższym spojrzeniu okazuje się jednak, że siedzenie przy komputerze stanowi duże wyzwanie dla Twojego ciała. Sprawdź jakie są negatywne skutki długiego siedzenia przed komputerem i jak im najłatwiej zaradzić.

 

Siedzenie a zdrowie

Siedzenie przed komputerem kojarzy się z odpoczynkiem. Choć jest w tym dużo prawdy, to musisz pamiętać, że długie siedzenie przed monitorem w jednostajnej pozycji ma negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Wśród najważniejszych problemów jest obniżone krążenie krwi oraz ból pleców, szyi czy ramion.

To jednak nie wszystko: jak pokazują badania, osoby które siedzą długo przed komputerem mają skłonność do spożywania niezdrowych pokarmów, np. jedzą zbyt dużo cukrów i fast-foodów. Według badań nadmierne siedzenie przed komputerem zwiększa także ryzyko chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca, a nawet rak.

Popraw krążenie

Nie każdy chce i może pozwolić sobie na zmianę pracy. Na szczęście nawet przy długotrwałym siedzeniu przed komputerem możesz skutecznie zadbać o swoje krążenie.

Jak to zrobić?

Po pierwsze, zadbaj o regularne przerwy trwające co najmniej 5 minut na godzinę pracy. Po drugie, spędź taką przerwę aktywnie: spacer oraz rozciąganie sprawią, że Twoje ciało będzie dotlenione, a Ty poczujesz zastrzyk energii. Po trzecie, pomyśl o dłuższej sesji ćwiczeń (10-30 minut) po i przed długim siedzeniem przed komputerem. Jeżeli chcesz poprawić krążenie w trakcie pracy, to ciekawą opcją będzie również biurko przy którym pracuje się na stojąco.

Uniknij bólu mięśni

Ból pleców, ramion czy szyi to druga najczęściej występująca dolegliwość u osób, które spędzają długie godziny siedząc przed komputerem. Powodem jest nieutrzymywanie właściwej sylwetki oraz nienaturalne napinanie mięśni. Inny rodzaj bólu, który pojawia się na skutek długiego siedzenia przed komputerem to bóle dłoni i rąk. Są one spowodowane wykonywaniem powtarzających się czynności takich jak pisanie, czy manipulowanie myszką.

Jeśli chcesz poprawić jakość pracy przed komputerem i pozbyć się wyżej opisanych dolegliwości, to z pomocą przyjdą na pewno regularne przerwy i wyżej opisane ćwiczenia. Dodatkowo pomocne będzie odpowiednie ustawienie monitora oraz utrzymywanie odpowiedniej wychylonej lekko do tyłu pozycji pleców.

Jeśli chodzi o dłonie i ramiona to pamiętaj, że najistotniejsze jest delikatne obsługiwanie myszki i klawiatury. Zbyt mocne naciskanie i manipulowanie tymi akcesoriami skutkuje zwykle bólem. Przydaje się także dbanie o to, aby Twoje dłonie były zawsze ciepłe.

Skuteczne przeciwdziałanie jest możliwe

Jak widać skutki długiego siedzenia przed komputerem potrafią być naprawdę niekorzystne. Na szczęście, nie jesteś skazany na niewygodę i ból. Przerwy, rozciąganie, ćwiczenia, a także dbanie o higienę pracy (odpowiednia pozycja ciała, rąk i monitora) to czynności, które sprawią, że długie siedzenie przed komputerem na pewno przestanie być równoznaczne z nieprzyjemnościami.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *