szyfrowanie poczty elektronicznej

W ciągu miesiąca wysyłasz na pewno kilka lub kilkanaście maili. Niestety nie są one chronione przed wzrokiem pośredników takich jak dostawcy poczty czy operatorzy telefonii komórkowej. Na szczęście możesz zapewnić swoim mailom 100% anonimowość. Z pomocą przyjdzie szyfrowanie poczty.

Jak to zrobić?

Jeśli nie wiesz jeszcze jak szyfrować pocztę, to warto zapoznać się z tym sposobem zapewnienia sobie anonimowości. Metoda jest stosunkowo prosta, ale wymaga zapoznania się z kilkoma kluczowymi elementami. Poniżej znajdziesz szyfrowanie opisane krok po kroku.

Krok 1 – znajdź Mozilla Thunderbard z dodatkiem Enigmail. Jest to najpopularniejszy program pocztowy obsługujący szyfrowanie, który jest dostępny całkowicie za darmo. Możesz oczywiście skorzystać z innego rozwiązania o podobnych funkcjonalnościach.

Krok 2 – podłącz swoją skrzynkę pocztową. Dzięki temu będziesz mógł dalej korzystać z ulubionej skrzynki, a przy tym Twoje wiadomości będą zaszyfrowane. W przypadku Gmaila lub Yahoo ten proces przebiega prawie automatycznie.

Krok 3 – wygeneruj parę kluczy. Do tego celu potrzebna jest Ci wtyczka Enigmail. Wygeneruje ona klucz publiczny dla osób chcących szyfrować wiadomości do Ciebie oraz klucz prywatny, który będzie pozwalał Ci odszyfrowywać te informacje. Twój klucz prywatny jest dodatkowo zabezpieczony hasłem.

Krok 4 – wyślij klucz publiczny. Wysłanie klucza publicznego za pośrednictwem Twojego programu pocztowego na serwer kluczy pozwoli innym użytkownikom na zweryfikowanie Twojej tożsamości nadawcy.

Krok 5 – wymień się kluczami publicznymi. Skontaktuj się z innymi użytkownikami, którym zależy na anonimowości i wymieńcie się kluczami, co pozwoli na sprawną korespondencję.

Krok 6 – szyfruj wiadomości. Jeśli chcesz wysłać do kogoś zaszyfrowanego maila to musisz do tego celu użyć klucza publicznego swojego odbiorcy. Aby zapewnić sobie 100 % bezpieczeństwo zawsze weryfikuj klucz.

Sposób na anonimowość

Jak widać szyfrowanie poczty nie jest wymagającym i skomplikowanym zadaniem. Wystarczy zainstalować odpowiedni program, wygenerować klucze, podzielić się nimi i możesz już szyfrować swoje maile. W ten sposób zapewnisz sobie pełną anonimowość.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *