ransomware

Złośliwe oprogramowanie to problem, o którym musisz pamiętać na każdym kroku. Przez wirusy Twój komputer może stać się kompletnie nieużyteczny. Mogą one również sprawić, że stracisz swoje cenne dane na zawsze. Hakerzy wymyślają co rusz to nowe metody ataków. Jedną z najnowszych jest ransomware.

Ransomware, czyli co?

Ataki typu ransomware sprowadzają się do tego, że wirus, który infekuje Twój komputer szyfruje przechowywane na nim pliki. Stosowane mechanizmy szyfrujące uniemożliwiają ich odkodowanie nawet przy pomocy zaawansowanych metod. Nie jesteś więc w stanie w ogóle odczytać swoich danych.

 To jednak nie wszystko. Twórcy wirusa nie zadowalają się zablokowaniem dostępu do Twoich plików. To na czym im zależy to nie dane, ale okup. Otrzymasz dostęp z powrotem pod warunkiem, że zapłacisz im pieniądze.

Specjaliści z McAfee szacują, że od 2014 roku w ten sposób hakerom udało się wyłudzić już ponad 325 mln dolarów. Raport BitDefender informuje, że 50 proc. firm, które padły ofiarą takiej infekcji zdecydowało się na zapłacenie żądanego okupu.

Tego typu ataki to jednak nie tylko groźba pod adresem firm i korporacji, ale również zwykłych użytkowników. Wysokość żądanych okupów może więc wynosić od 800 do 50 tys. zł – w zależności od możliwości ofiary.

Jak możesz się zarazić?

Ataki typu ransomware są przeprowadzane z pomocą różnych mediów. Często stosowaną metodą są fałszywe reklamy na stronach internetowych, a także załączniki do poczty. Hakerzy wykorzystują również serwisy społecznościowe oraz specjalnie do tego celu spreparowane strony internetowe. Kliknięcie na link z wirusem lub po prostu wejście na nieznaną stronę prowadzi wtedy do zainfekowania Twojego komputera.

Jak zabezpieczysz się przed atakiem?

Choć ransomware to jedne z najgroźniejszych ataków wirusowych, to możesz się przed nimi uchronić. Skuteczna ochrona ma jednak formę prewencji. W pierwszej kolejności, musisz posiadać skuteczny i systematycznie aktualizowany pakiet antywirusowy. To on ostrzeże Cię przed potencjalnym atakiem po wejściu na nieznaną stronę.

 Po drugie, dokładnie sprawdzaj wszystkie podejrzane pliki. Wybranie opcji „pokaż ukryte rozszerzenie” pozwoli Ci  zidentyfikować czy nie masz na przykład do czynienia z rozwinięciem (z podwójnym rozszerzeniem pliku) np. zip.exe.

Po trzecie, regularnie wykonuj backup swoich danych. Do tego celu używaj chmury lub zewnętrznych urządzeń.

Podsumowując, ataki ransomware to poważne wyzwanie dla firm i indywidualnych użytkowników. Choć najwięcej ich notuje się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii, to nie wolno ich lekceważyć również w Polsce. Warto dlatego zachować dużą ostrożność i stosować się do podanych wyżej wytycznych.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *